Bebek Hırkaları ve Yapılışları

Kış soğuklarının gelip kapıya dayandığı şu günlerde örgü işleri de iyiden iyiye hız kazamış durumda. Özellikle çocuklu aileler için bebek hırkaları örmenin tam zamanıdır. Siz de çocuğunuz ya da torununuz için bebek hırkası örmek istiyor ama değişik bebek hırkası modelleri arıyorsanız tam size göre kısa bir rehber hazırladık. Öncelikle bebek hırkası nasıl örülür sorularınıza cevap niteiğinde bir anlatım paylaşmak istiyoruz. Tabii ki bu anlatım tek bir hırka örneği için zira 20 farklı bebek hırkası modelinin tek tek nasıl yapıldığını br sayfada göstermek mümkün değil. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha fazla bebek hırkaları ve yapılışları paylaşacağız.

Bebek hırkası nasıl örülür?

Derya Baykal ve değerli konuğunun anlatımını yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz ancak izleyemeyenler özet bir yazlı anlatımda bulunalım: Paylaşılan örnek zamanla toplandığı için şiş iplikten 2 boy büyük seçiliyor ve normalde başlanan sayının 1.5 katı ilmekle başlanıyor. Şişler yarım yarım arttığı için normalde 4 numara şişle örecekseniz bu bebek hırkası modelinde 5 numara şiş kullanacaksınız. Başlangıcında bir sıra ilmeği örüp ters atıyoruz ve hemen iki ilmeği düz alıp bir tanesini sol şişte bırakıyoruz aynı işlemi kaçırmadan örgümüz yeterli boya ulaşıncaya kadar devam ettiriyoruz. Bu bebek hırkası yapımı için en önemli noktalardan bir tanesi de modelimize farklı bir hava kazandıran biye var. Biye örgüsü için farklı renk bir iplik ya da aynı rengin tonlarını da kullanabilirsiniz. Biye yapımı için de örgümüzün etek ucundan ilmek çıkarıyoruz. İlmekleri aldıkta sonra iki ilmek düz gidip üç ve dördü kesiyoruz ve daha sonra sol şişe geri alıyoruz. Üstünde ip atıp gergin olmayacak şekilde çekiyoruz ve 2 düz alıp 3-4 kesimine devam ediyoruz. Örme işlemine her defasında bir tane eksilterek devam ediyoruz. Bu biye örgüsünü sadece bebek hırkası yapılışı için değil bütün örgü işlerinizin kenar temizleme işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Bir modelimizin nasıl örüldüğünüzü kısaca anlattıktan sonra bebek hırka ve yeleklerinden oluşan galerimize gözatabilirsiniz. Tabii bunlar ağırlıklı olarak kız bebek hırkaları olduğunu da belirtelim. Şimdiden herkese kolay gelsin ve güle güle kullanın diyelim.

2 Comments

  1. İsmail ALKURT 18 Ağustos 2015 Cevapla
  2. dikmen haı yıkama 6 Eylül 2015 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe