Boğaz Ağrısını Geçirmek İçin 8 Doğal Tarif

Boğaz ağrısı hemen herkesin başına gelebilecek sağlık problemlerinden biridir. Öğretmen hastalığı olarak bilinen farenjit, bronşit gibi rahatsızlıkların belirtisi olabileceği gibi virütik nedenlerden dolayı da oluşabilir. Halk arasında bademcik şişmesi olarak bilinen boğaz ağrısının nedenleri iki ana kategoride değerlendirilebilir. Virüs kaynaklı boğaz ağrıları ile bakteri kaynaklı boğaz ağrıları olarak değerlendirebileceğimiz bu sağlık problemi önlem alınmazsa hayat kalitesini ciddi anlamda düşürebilir.

bogaz-agrisi

Özellikle çocuklarda ve öğretmenlik gibi sürekli konuşarak icra edilen mesleklere sahip kişilerde daha sık görülen boğaz ağrısı beraberinde yüksek ateş, eklem ağrısı, halsizlik gibi belirtiler gösteriyorsa öncelikli olarak bir doktora başvurmak gereklidir. Peki, boğaz ağrısı nasıl geçer? Acil durumlarda boğazı rahatlatmak için çeşitli bitkisel kürler ve tamamen evde yapabileceğimiz doğal tarifler de bulunmaktadır. Boğaz ağrısına ne iyi gelir diye derman arayanlar için en etkili 8 doğal tarifi sizler için derledik.

Tuzlu Su ile Gargara

tuz

1 çay kaşığı tuz ile 1 bardak sıcak suyu karıştırıp gargara yaparak boğaz ağrısının belirtilerini önemli ölçüde baskılayabilirsiniz. Özellikle bakteriyel nedenlerle oluşa ağrıları dindirmede etkili olan bu doğal yöntem uzun yıllardır kullanılan geleneksel çarelerden biridir.

Doğal Antibakteriyel: BAL

bal

Bal dünyanın her yerinde doğal antibakteriyel olarak kullanılan bir şifa kaynağıdır. Hipetonik ozmotik bileşenleri ile iyileşme sürecinizi hızlandırdığı gibi boğazdaki şişlik hissini de dindirmeye yardımcı olur. Bir bardak sıcak suya ya da ıhlamur, ada çayı gibi bitkisel çaylara ekleyeceğiniz 1 yemek kaşığı bal iltihaplı dokunun onarılmasına yardımcı olacaktır.

Limonlu Su

limonlu-su

Limon içeriğindeki doğal asit sayesinde hem viral hem de bakteriyel boğaz ağrılarına karşı iyi bir savaşçıdır. Gün içerisinde gargara ya da direkt içerek alacağınız limonlu su karışımları boğazınızı ferahlattığı gibi C vitamini desteği sağlayarak vücut direncinizin normale dönmesine yardımcı olacaktır.

Adaçayı

adacayi

Ada çayının ilaç olarak kullanımı Antik Mısır’a kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Gün içerisinde defeatle kaynatılarak içilecek olan ada çayı boğazdaki iltihabın atılmasına yardımcı olacağı gibi akciğerlerde biriken balgamın da söktürülmesinde etkili olacaktır.

Toz Zerdeçal

toz-zerdecal

Zerdeçal son yılların en gözde doğal tedavi bileşenlerinden biri olarak hak ettiği ilgiyi görmeye başladı. Birçok sağlık probleminin önlenmesinde ve tedavisinde etkili olduğu kanıtlanan zerdeçal boğaz ağrısı nasıl geçer diye düşünenlerin de ilk aklına gelmesi gereken çözümlerden bir tanesi olmaya aday. Yarım yemek kaşığı zerdeçalı yarım yemek kaşığı tuz ile birlikte sıcak suda karıştırıp gargara yapmak bademciklerinizi ciddi şekilde rahatlatacaktır.

Hint Fesleğeni

hint-feslegeni

Doğadaki en etkili ağrı kesici bitkilerden biri olarak bilinen hint fesleğeni boğaz ağrısı tedavisi içinde kullanılabiliyor. Yapraklarını kaynatıp sıcak suyla gargara yapmak boğazlarınızdaki ağrıyı hızlıca azaltacaktır.

Nane Çayı

nane-cayi

Nane içerisindeki mentol geniz ve burun yollarını açarak daha rahat nefes almanızı sağlar. Bunun için 1 bardak kaynar suya 2 adet nane çayı atıp 5 dakika bekletin yeterince soğuduktan sonra sık sık gargara yapın.

Yabanturpu Kökü

yaban-turpu

Özellikle Rusya’da kullanılan bu geleneksel karışım boğaz ağrısına karşı en etkili çözümlerden bir tanesidir. Yabanturpu ya da kökünü 1 çay kaşığı bal ve karanfil ile birlikte sıcak suda karıştırıp yavaş yavaş için. Etkisini kesinlikle hissedeceksiniz.

4 Comments

  1. sohbet 18 Şubat 2016 Cevapla
  2. Vücut Geliştirme 18 Şubat 2016 Cevapla
  3. Önder 21 Şubat 2016 Cevapla
  4. şambalı 22 Şubat 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe