Çiçekli Lif Yapılışı

Lif geçmişten günümüze gelen, genç kızların çeyizlerindeki olmazsa olmazlarından olan bir parçadır. Büyük büyük annelerimizden gelen bu gelenek günümüzde de hala devam etmekte. Günümüzde sadece ev hanımı olacak olan genç kızlarımızın çeyizinde değil okumuş olanlarda bile lif çeşitleri ve birçok dantel gibi el işi ürünleri mevcut. Üretken kadınlarımız bin bir çeşit lif örnekleri üretmişler. Lif modelleri içerisinde çiçekli lifler en revaçta olanlarıdır. Hem işlevsel hem de göze hoş gelen banyo lifleri hala genç kızların çeyizlerini süslemekte. Biz de şimdi çiçekli lif yapımının inceliklerinden bahsedeceğiz. Çiçekli lif yapılışını siz de merak ediyorsanız ve çiçekli lif nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız yazımızı inceleyiniz.

Çiçekli Lif Yapılışı

çiçekli lif yapılışı

Zincir çekmeyi bilmeyenimiz yoktur. El işinin temel basamaklarındandır. El işine merak eden kızlara ilk öğretilen şeydir. Lif yapımına başlarken de önce zincir çekiyoruz, boyunu ne kadar istiyorsanız o kadar uzun yapabilirsiniz. İlk sırayı böylece bitirdiniz, ikinci sıraya geçtiğimizde her 7 trabzanda bir pencere yapıyoruz. 2. Sırayı da bitirdik sıra geldi 3. Sıraya bu sırada ise alttaki pencereleri ortalayarak 3 pencere oluşturuyoruz yani 3 trabzanda bir 3 pencere unutmayalım ve sıraları karıştırmayalım ki modeliniz tam tutsun. Sonraki sıra ise bir pencere bir trabzan olarak örülmeli. Sonra da ikinci renk ip ile en üstteki pencereden gevşek veya sıkı olmamak üzere beş kez ip çekilir.

Daha sonra ortadaki pencereden de 5 kez ip çekilir. Sıra geldi en alttaki pencereye; oradan da 5 kez ip çektikten sonra tekrar ortadaki pencereye dönülür ve yine 5 kez ip çekilir. Bu yolları izleyerek en üstten en alta sonra tekrar yukarı şeklinde 5’er kez ip çekerek çiçek şekli oluşturulur. Sonra da zincir çekip tek bir şeferde çiçek şeklini vermek için büzülür.

Aralarında birer pencere boş bırakılarak üstüne 3 trabzan yapılır. Çiçekleri tamamladık, şimdi yine 2. Renk ipimizle başta yaptığımız gibi pencereler oluşturuyoruz. 7 trabzan bir pencere şeklinde, dikkat etmemiz gereken şey alt kısımda yapmış olduğumuz çiçeklerin ucunun pencereye denk gelmesi. Pencereler bitti bu sefer ilk kullandığınız renkle yukarda verilen tarife göre çiçekler yapacaksınız. Örgü uzadıkça çiçekler de iyice belirginleşecek. Sırasıyla kullandığınız iplerle çiçekler örülecek.

Çiçekli lif yapılışı için birbirinden farklı çok güzel lif örnekleri mevcut. Farklı çiçekli lif modelleri yapmak istiyorsanız aşağıdaki videolu anlatımları da deneyebilirsiniz.

Çiçek Motifli Banyo Lifi Nasıl Yapılır?

Çiçekli Lif Modeli ve Yapımı Anlatımlı

Çiçekli Lif Örgüsü Tarifi

Renk renk desen desen lif modelleri için daha önce sizlere ulaştırdığımız konulara aşağıdaki bağlantılara tıklayarak erişebilirsiniz. Başka paylaşımlarda görüşmek üzere. Sevgiyle kalın, kendin yap dünyasında kalın…

Yeni Lif Örnekleri 2016

40 Adet Yeni Lif Örnekleri

Yeni Lif Örnekleri ve Modelleri  2016

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe