Converse Bebek Patiği Yapımı

Sevilen ayakkabı markası Converse birçok örgü işine ilham olmaya devam ediyor. Bugün sizlerle converse bebek patiği yapımı nasıl yapılır paylaşacağız. Anlatımımız 1 yaşındaki bebeklere uygun olan yani 20-21 numara bir patik örmek içindir. Malzeme olarak 0 (sıfır) numara tığ ve Nako Pırlanta örgü ipi kullanılmıştır.

1. Adım: Patik tabanı yapımı

2_01 2_02

20-21 numara bir patik için 20-21 tane zincir çekerek başlıyoruz. 21 zincirin ardından bir ilmek daha alıp için iki dolgu yaparak topuk altındaki ilk döngüyü oluşturuyoruz. Örgüye 13 adet yalancı trabzan dediğimiz trabzanı yaparak devam ediyoruz. Daha sonra tam trabzana geçerek son zincirin içine 7 tane trabzan yapıyoruz. Bu işlemle ayakucu kısmındaki ilk döngümüzü tamamlıyoruz. İlk kısıma simetrik olacak şekilde trabzan dolguyla örmeye devam ediyoruz. İki döngünün birleşme noktasına gelindiğince iki ilmek atıp uçlarını birleştiriyoruz. Böylece ilk sırası oluşmuş oluyor. Üç zincir çekip üste çıkıyoruz 3 adet iki tane batıp bir atlayarak ilmek atıyoruz ve iki trabzan şeklinde örmeye devam ediyoruz. Artırma dediğimiz 3. ve 4. şeritteki döngü kısımlarını her yuvaya çift batarak örüyoruz. Bunu iki uç için de tekrar ediyoruz. Burası patiğimizin tabanına oval şekili veren kısım olacak. Son şeritte oval kısımlarında bir çift bir tek batarak döndükten sonra ara kısımları trabzan dolgu ile geçerek kapatıyoruz.

2. Adım: Taban ve ön bağlantısı

4_01

Patiğimize ayakkabı şeklini verecek olan kısım, taban ile üst kısım arasındaki bağlantı bölgesi için özel bir işlem yapmamız gerekiyor. Bunun için tabanı kapattığımız noktadan üç zincir çekerek yukarı çıkıyoruz ve ilmekleri tek alarak hiç artırma ve eksiltme yapmadan 2 sıra örüyoruz. Böylece bağlantı kısmımız hazır oluyor ve patiğimiz artık çukur halinde.

3. Adım: Ön burun kısmı

4_03

Çukur halindeki patiği simetrik olarak iki katlayıp ön ucunun tam ortasından 3 ilmek sağa 3 ilmek sola sayıyoruz. En ortayı da dahil ettiğiniz toplam 7 ilmek sayıyoruz ve örmeye başlıyoruz. Bu kısımda dilerseniz farklı renk bir ip kullanabilirsiniz. 7 ilmek tamamladıktan sonra bir tane atlayıp ikinciye sabitliyoruz bir zincir çekip yine bir tane atlayıyoruz ve döndürüp her sırada bir ilmek artacak şekilde yani 8 ilmek daha örüyoruz. Amaç her sırada bir tane arttırmak. Öreceğiniz patiğin boyuta göre bu işlem tekrar edilecek. Örneğin; 3 aylık bir bebeğe göre yapıyoruzsanız 6 sıra bir artırak örüyoruz. Ardından hiç artırma yapmadan bir sıra daha örüp ipimizi örmeye hangi taraftan başladıysak oradan koparıyoruz. Dil kısmını yaparken buradan ilmekler çıkaracağız.

4. Adım: Dil kısmı

Bir önceki kısımı bıraktığımız yerden tığımızı batıp sağ ve soldan birer tane artırarak sık iğne ya da trabzan örgü ile burnun diğer ucuna kadar 5 sıra kadar örüyoruz. 20-21 numara yapıyorsanız 7-8 sıra daha örebilirsiniz. Bu bölümde diğer kısımlarda kullandığınız teknikle örmek patiğimizin görünüşünde bütünlük sağlaması açısından önemlidir. Aksi takdirde biraz emanet durabilir.

5. Adım: Yan kısım

Patiğimizin bilek kısmı da diyebileceğimiz yan bölgeleri örmeye başlarken dil ve burunun kesiştiği noktadan iki ilmek önceye tığımızı batıyoruz ve iki zincir çekerek diğer uca gelene kadar trabzan dolgu yapıyoruz. Diğer uca geldiğimizde başladığımız noktadaki gibi iki ilmek içeriye girerek ilk sıramızı bitiriyoruz. Daha sonra çapraz kesim etkisini verebilmek için eksilterek örme yapacağız: Üç zincir çekip geri dönüyoruz bir tane atlayıp ikinciye trabzan olarak batıyoruz. Ortalarda hiçbir artırma ya da eksiltme olmadan sıramızı tamamlıyoruz. Sonraki sıraya başlarken bir zincir çekip ilk ilmeğe trabzan olarak tığımızı batıyoruz ve tekrar dönmek için bir zincir çekip sıkiğne yapıyoruz tekrar zincir yapıp ilk ilmeğe trabzan yapıyoruz. Böylece patiğimizin bağcıklarının bağlanabileceği delikler oluşmuş olacak. Bu işlemi 3-4 sıra devam ettirip her sırada eksiltme yapıyoruz. Böylecek bilek kısmımız da bitiyor.

4_04

6. Adım: Yıldız motifi yapımı

Ve Converse patiğin alamet-i farikası yıldız motifinin yapımını halledeceğiz son olarak. Bunun için 10 tane trabzan dolgu ile bir yuvarlak oluşturun daha sonra farklı bir renk ip kullanarak bu yuvarlağın ortasına yıldız şeklini işleyin. Dilerseniz taban ve kenarların birleştiği noktalara siyah şerit çekip daha belirgin görünmesini sağlayabilirsiniz. Bağcık olarak da yeterli uzunlukta zincir çekip kullanabilirsiniz

Converse bebek patiği yapımı için temel adımlar bu şekildedir örmek istediğiniz ebatlara göre bu rakamlar değişebilir. Örgü şeması aşağıdaki gibidir resimli anlatımı elimizden geldiğince yazıya aktardık hatamız varsa yorum olarak belirtirseniz seviniriz. Herkese kolay gelsin, güle güle kullanın.

örgü şeması

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe