Dikey Saksı Yapımı

Dikey saksı uygulamaları bahçenizde yer tasarrufu sağlayarak harika kompozisyonlar oluşturmanıza imkan sağlar. Dikey saksı yapımı ilginç ve bir o kadar da kolay bahçe düzenlemesi fikirleri arasında sayılabilir. Dikey saksı nasıl yapılır sulama sistemi nasıl sağlanır merak ediyorsanız buyrun başlayalım.

Dikey Saksı Yapımı

saksi-1

İşe öncelikle 5-6 adet plastik saksı toplayarak başlayınız. Daha sonra elinizdeki saksıların üstüste konduğunda eriştiği yükseklik kadar bir demir çubuk temin etmeniz gerekmektedir.

saksi-1-1

saksi-1-2

İlk saksıyı yere koyduktan sonra tam ortasından elimizdeki demir çubuğu toprağa sıkıca sabitliyoruz. Çubuğun, üzerine binen ağırlıktan dolayı eğilmemesi için toprağa yaklaşık 30 cm kadar girmesi yeterli olacaktır.

Herbir saksının içinde demir çubuğumuz geçerken, çubuğa destek olması ve daha önemlisi de saksıyı daha sıkı tutması için plastik su borularından kestiğiniz iki parça ile, demir çubuğa, “çatal” diye tabir ettiğimiz desteklerden yapacağız. Bunun için, saksının dibine yakın bir yerden, ama saksı dibine değmeden, iki adet su borusu parçasını birbirine dik bir şekilde saksının dibine yerleştiriyoruz.

saksi-2

Demir çubuğumuzun kalınlığı kadar deliği, su borularının üzerine açıyoruz.

saksi-3

Demir çubuğu önce saksıdan, sonra da sırasıyla iki su borusundan geçirerek saksılarımızı dizmeye başlıyoruz. Yerini bulan saksıyı toprakla doldurabilirsiniz.

saksi-4

saksi-dikey

Bahçenizde bu şekilde bir saksılığınız olabileceği gibi daha ufak bir modelini evinizin başka bir yerine de taşıyabilirsiniz.

saksi-son

saksi-dikey-1

Farklı bahçe dekorasyonu fikirleri için ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

One Response

  1. Teknoloji Bilgisi 8 Mart 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe