Diş macunu yapımı

Diş macunları her gün kullandığımız ürünlerin başında geliyor. Modern hayatın ayrılmaz parçalarından biri olarak gördüğümüz bu kimyasalları çoğu zaman sağlığımız için sorgulamadan kullanırız. Halbuki bütün fabrikasyon ürünler gibi muhteviyatında yapay renklendiricilerden tutun da fazla kullanıldığında diş minesine oldukça zarar veren birçok zararlı şey barındırıyor. Her şeyin doğalı iyidir mantığıyla düşündüğünüzde ev yapımı diş macunu kullanmak sağlığınız için çok daha yerinde bir karar. Diş macunu nasıl yapılır diye merak edenler için ise bugün alternatif bir diş macunu yapımı anlatacağız.

20130425-IMG_3877

Anlattığımız tarifte hiçbir kimsayal ve yapay madde bulunmamasına rağmen kişiye özel bir ürün olmadığını belirtelim. Kullanacağımız maddelere alerjiniz olup olmadığını lütfen kontrol ediniz.

Diş macunu yapımı için gerekli malzemeler:

  • Karbonat
  • Adaçayı yaprakları
  • Sızma zeytinyağı

Miktarı kendinize göre ayarlayıp bu kolayca her yerde bulabileceğiniz malzemelerini rondodan geçiriyoruz. Eğer ilk kez denemek için yapıyorsanız az miktarda yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Beğenmediğiniz taktirde boşuna malzeme ziyan etmemiş olursunuz. Normalde ben 3’er yemek kaşığı kullanıyorum. Bu arada karışımın oranlarını ayarlarken karbonatı mümkün olduğunca az koymaya çalışın. Fazlası hem tadını zorlaştıracak hem de diş minesini yıpratabilir. Ayrıca tadına dayanabilirseniz nane yağı ve elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Kendin yap meraklılarının çok iyi bildiği gibi bu iki sıvı diş beyazlatmada oldukça etkilidir.

Organik ürünlere meraklıysanız bu sıcak yaz günlerinden cildinizi korumak için Ev yapımı güneş kremi nasıl yapılır? konumuzu inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe