Doğal Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır?

Bulaşık deterjanları ev temizliğinin en önemli bileşenlerinden biridir. Bulaşık makinelerinin kullanımının yaygın olmadığı coğrafyalarda ya da tercihen elde yıkama yapan kişiler için daha fazla önem arz etmektedir.

Bulaşık Deterjanı Zararları

Piyasadaki bulaşık deterjanlarının hemen hepsinde çok yüksek düzeyde klor ve fosfat bulunur. Bulaşık deterjanı içeriği yutulması halinde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek maddelerden oluşur ve  yemek yediğimiz su içtiğimiz tabak çanak ile direkt temas halinde olduğu için çok çok iyi durulama yapılması gerekmektedir. Bu da su ve enerji israfı demektir. Klor gazları belirli bir seviyeye kadar tehlikesizdir ancak günde en az 2 kere bulaşık yıkadığınızı ve her yıkamada küçük miktarlarda bu gazlara maruz kaldığınızı düşünürseniz birikimli bir etkinin söz konusu olduğunu anlayabilirsiniz. Solunum zorluğu, göz yanması, yorgunluk, baş ağrısı gibi şikayetleriniz varsa bunların oluşumdan kullandığınız temizlik malzemelerinin etkisini göz ardı etmeyin. Bulaşık deterjanı zehirlenmesi hiç sandığınız kadar uzak bir ihtimal değildir.

Ayrıca bulaşık deterjanlarının kimyasal içerikleri suyla beraber lavabonuzdan atıldığında çevreye zarar vermeye devam eder. İçeriğindeki klor, kanalizasyon sistemindeki inorganik bileşiklerle temas edince üst seviyede tehlike arz eden trihalometan kimyasalına dönüşür.  Petrol bazlı kimyasalardan olan bulaşık deterjanları güzel kokmaları için bir takım sentetik esanslarla ve renklendiricilerle karıştırılır. Bu durum atık hale gelseler de ayrıştırılmalarını imkansız hale getirir. Denizlere ve derelere boşaltılan kanalizasyonların içeriğindeki kimyasallar arasında bol miktarda deterjan atığı olduğunu düşündüğünüzde zararın sadece evinizle sınırlı kalmadığını fark edebilirsiniz.

Doğal Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır?

ev-yapimi-bulasik-deterjani

Bulaşık makinesi kullanıyorsanız daha sağlıklı bir yıkama için deterjanla eşit miktarda boraks kullanabilirsiniz. Ağır lekeler söz konusu olduğunda dengeyi boraks miktarını arttırarak değiştirin. Ayrıca bulaşık makinenizi daha hijyenik hale getirmek için parlatıcı haznesine elma sirkesi (beyaz sirke) koyabilirsiniz. Doğal temizlik ürünleri içerisinde en etkili olan bileşenlerden biri de elma sirkesidir.

Elde bulaşık yıkayanlar bulaşık deterjanı seçimi yaparken klor ve fosfatsız sıvı deterjanları  tercih edebilirsiniz. Kendi bulaşık deterjanınızı yapmak için ise çok basit bir şekilde saf sabunu bir tavaya rendeleyin. Üzerini örtecek kadar su ekleyip hafif ateşte eritin ve daha önceden boşalttığınız bir plastik şişeye koyup normal deterjan gibi kullanın. Ev yapımı bulaşık deterjanı hazırlamak işte bu kadar kolay.

 

 

One Response

  1. Teknoloji ve Tasarım 12 Şubat 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe