Doğal Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Dezenfektanlar etkili bir temizlik için kullanılan kimyasal çözümler denince akla ilk gelen seçeneklerdendir. Piyasadaki dezenfektanlar için amaç olabildiğince fazla mikrobun öldürülmesi olduğu için kimyasal içeriklerini buna göre belirlerler. Ancak tüm fabrikasyon temizlik ürünlerinde olduğu gibi dezenfektanlar da insan sağlığı açısından tehlikeli olan uçucu kimyasallar içerir. Bu kimyasalların en çok kullanılanları kresol, fenol, formaldehit, etanol, amonyak ve klordur. Bunların hemen hepsinin uzun süreli ve direkt solunması halinde üst solunum yollarında geri döndürülemez hasarlar oluşabilir.

Ayrıca özellikle kresol maddesi akciğer, karaciğer, böbrek, dalak ve pankreasta ağır tahribata neden olabildiği gibi merkezi sinir sisteminize saldırarak depresyon, asabiyet ve hiperaktiviteye yol açabilir. Başta çamaşırsuyu olmak üzere insan sağlığına bu kadar tehdit eden kimyasalları kullanmak yerine doğal temizlik ürünleri kullanmayı tercih etmeliyiz.

Doğal Dezenfektan Hazırlamak İçin Gerekli Malzemeler

– 4 Litre sıcak su
– Yarım su bardağı boraks
– 1 yemek kaşığı biberiye veya kekik yaprağı

Doğal Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Öncelikle sıcak suyumuza boraksı ilave ederek güzelce karıştıralım. Sonrasında biberiye ya da kekik yapraklarımızı ilave edelim. Doğal mikrop öldürücü dezenfektanınız hazır. Herhangi bir kimyasala maruz kalmadan istediğiniz yüzeyde etkili bir temizlik için bu karışımı kullanabilirsiniz.

One Response

  1. Tüvtürk 13 Şubat 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe