Düğmelerden kolay bileklik yapımı

Kendin yap meraklıları olarak artık hemen her şeyi değerlendirmenin bir yolu olduğunu biliyoruz. Bugün sizlerle paylaşacağımız bileklik yapımı ise birazcık ip ve birkaç düğme ile harikulde işler çıkartabileceğimizin bir kanıtı niteliğinde. Düğmelerden bileklik yapımı için öncelikle 70 cm uzunluğunda mümkünse birazcık kalın ve sağlam bir ipe ihtiyacımız var. Ayakkabı bağcığı kullanabilir ya da bu işler için özel olarak satılan iplerden kırtasiyelerde bulabilirsiniz. Bilekliğimizin asıl parçasını oluşturacak düğmelerin de 4 delikli olması gerekmektedir. Ancak el yapımı bileklik konusunda acemi iseniz iki delikli düğmeler de kullanabilirsiniz. Önemli olan düğme deliklerinin biraz geniş olması. Malzemelerimizi tamamladıktan sonra bileklik yapılışı için tarifimize başlayabiliriz.

İlk olarak ipimizi ikiye katlayarak ucunda biraz boşluk kalacak şekilde düğüm atıyoruz. Daha sonra düğmemizin arkasından başlayarak çaprazlama olarak deliklerinden ipimizi geçirmeye başlıyoruz. İpler önden çapraz görünürken arkadan paralel şekilde ilerlemesi gerekmektedir. Bu işlemi bütün düğmelerimiz için sırayla yapıyoruz. Bu noktada önemli olan düğmelerimizin hizalı ve düzgün bir biçimde birbirine kaynaşmış olması. Bilekliğimiz yeterli uzunluğa ulaştıktan sonra ipimizi uygun yerden kesiyoruz. İlk adımda bıraktığımız boşlukla düğümleyerek açılmaması için uçlarını çakmakla yakıyoruz ve harika bilekliğimiz artık hazır!

Düğmelerden bileklik yapımı için çok farklı düğüm atma yöntemleri bulunmaktadır. Daha ileri seviye anlatım için aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz.

dügmelerden-bileklik-yapimi-1

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe