Ev yapımı güneş kremi nasıl yapılır?

Güneş kremi sıcak ve güneş yaz günlerinin olmazsa olmazıdır. Özellikle hassas cilde sahipseniz ve uzun süreli güneş ışınların maruz kalacaksanız cilt sağlığınız açısından alabileceğiniz en kolay önlemlerden bir tanesi de güneş kremi kullanmaktadır. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü fabrikasyon cilt kremi kullanamayanlar olabiliyor. Bu nedenle sizlere iki tane ev yapımı güneş kremi tarifi vermek istedik. Ev yapımı güneş kremi nasıl yapılır diye şaşıranlar olabilir ancak sonuçtan kesinlikle memnun kalacağınızı düşünüyoruz. Ancak tariflerimize geçmeden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken bir durum var: Evde güneş kremi yapımı için kullanacağımız malzemelerden herhangi birine karşı bir alerjiniz varsa kesinlikle ama kesinlikle denemeyiniz.

ev-yapımı-güneş-kremi

Ev Yapımı Güneş Kremi İçin Gerekli Malzemeler:

– 1 tatlı kaşığı kakao yağı
– 1 tatlı kaşığı fındık yağı
– 1 tatlı kaşığı havuç yağı
– 1 tatlı kaşığı gliserin yağı
– 1 tatlı kaşığı badem yağı
– 2 tatlı kaşığı ozon yağı

Yukarıdaki malzemeleri temin ettikten sonra uygun bir saklama şişesi ayarlayın, tercihen krem gibi sıkılabilen bir ağzı olması kullanırken işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra yağları belirtilen miktarlarda bir kase içerisine dökerek karıştırın. 25 faktör bir güneş kremine denk olan ev yapımı koruyucunuz şişenize doldurduktan sonra kullanıma hazırdır. Eğer bronzlaştırma etkisini arttırmak isterseniz karışımdaki havuç yağı miktarını bir tatlı kaşığı kadar daha fazlalaştırabilirsiniz.

Kendin yap meraklıları için bir ihtiyaç duyulan her şeyi yapmanın farklı yolları vardır. Tabii evde doğal güneş kremi yapımı için alternatif bir yol daha mevcut. Bu yöntem için de gerekli malzemeler aşağıdaki gibidir.

– 200 gr tereyağı
– 20 gr kozmetik parafin ya da bal mumu
– 1 çay kaşığı papatya yağı
– 1 çay kaşığı nane yağı
– Yarım çay kaşığı limon suyu

Uygun bir kap içerisine aldığımız tereyağını ocakta eritiyoruz, daha sonra parafin ve bal mumunu da ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Papatya yağı, limon suyu ve nane yağını ekleyerek karışımımızı tamamlayıp 15 dakika kadar soğumaya bırakıyoruz ve ılık hale geldikten sonra buzdolabında bir süre bekletiyoruz. Ardından serin serin ev yapımı güneş kreminizi kullanabilirsiniz.

One Response

  1. Sibel 4 Eylül 2015 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe