Fiberglass’tan Motorsiklet Parçası Yapımı

Fiberglass küçük büyük birçok araç gövdesinde kullanılan ham maddelerden biri. Özellikle motosiklet, vespa gibi araçların çamurluk gibi bir çok aksamı bu fiberglass kullanılırak imal ediliyor. Benzer işlemler için kullanılan karbon fiberden çok daha ucuz ve işlemesi nispeten daha basittir. Bolca sabır ve doğru malzemelerle siz de motosikletiniz için fiberglass parçalar üretebilirsiniz. Bunun için ilk olarak yapmamız gereken kullanmak istediğimiz parçanın kalıbını çıkarmaktır.

karbon-fiber-kalip

Fiberglass Kalıp Çıkarma

Kalıp çıkarma ister karbon fiber isterseniz fiber glass kullanın bu işin en özen isteyen ve en meşakkatli aşamasıdır. Hele de motosiklet gibi küçük ve detaylı parçaların bol bulunduğu bir araç için aksam üretecekseniz azami dikkat göstermelisiniz. Aksi takdirde montaj esnasında çok büyük zorluklar yaşayarak bali gibi yapıştırıcılar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca bu işlemlerde kullanacağımız bütün malzemeler yanıcıdır. Lütfen açık havada ya da uygun bir ortamda çalışın ve çalışırken sigara içmeyin. Temizlik için sentetik tiner kullanabilirsiniz.

Kalıp döküm işleminin nasıl yapılırı yukarıdaki videoda en temel haliyle gösterilmiş ancak İngilizce olduğu için kısa kısa aşamaları açıklamaya çalışacağız.

Gerekli Malzemeler

1- Kalıp Macunu ve Katkıları (Şekil verdikten sonra sertleşerek asıl parçanın görünümü alır)

2- Model Macunu (Parça detaylarını kapamak için kullanacağız.)

3- Gel Coat (Jelkot diye de geçer. Kalıp ve beyaz olmak üzere iki çeşidini kullanacağız.)

4- Kalıp ayırıcı vax ve sprey

5- Elyaf Çeşitleri (İnce Cam Elyaf Mat, Kalın Kırpıntı Cam Elyaf, Düz Dokuma Elyaf)

6- Polyester Reçine

Kalıp dökümü için öncelikle yapmak istediğimiz parçanın bir modelini kullanacağız. Videoda gördüğünüz gibi örnek parçanın üzerinden çalışılarak yeni parça üretiliyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken örnek parçanın ayna gibi ters görüntüsünü almaktır. Videonun ilgili kısmını dikkatle izlerseniz daha iyi anlarsınız. Model kalıbınız için örnek parça yoksa elinizde üretmek istediğiniz parçanın benzerini sunta gibi malzemelerle kendiniz keserek hazırlayabilirsiniz.

Model kalıbı hazırladıktan sonra ilk adım olarak kalıbı çok hızlı bir şekilde Kalıp Jelkot ile kaplıyoruz. Bu işlem çıkaracağımız parçanın pürüzsüz olmasını sağlamak içindir. Ve jelin kurumadan hızlıca uygulanması gerekmektedir.

Elyafları en inceden en kalına doğru sırayla jel kurumadan örnek kalıbın üzerine yerleştirip rulo vb. bir şeyle bastırarak adaptasyonu sağlıyoruz. Elyafların sırası önemli çünkü en kalın elyafı önce koyarsanız parçada pürüz yaparacaktır.

24 saat kurumasını bekledikten sonra beyaz Gel Coat’ı kalıbın içine püskürterek rulo ya da fırça ile yedirelim. Bu işlem elyaf izinin belli olmasını engelleyerek astar boya görevi görecek. Üretmek istediğiniz parçanın kalınlığına göre bir önceki elyaf işlemini inceden kalına doğru tekrarlıyoruz.

Kuruma işleminin ardından kalıbı sabunlu su ile yıkayalım ki tozlardan arınsın. Daha sonra kalıbımıza kalıp ayırıcı vax uygulayıp 10 dakika kadar bekliyoruz ve siliyoruz.

3. kat elyafları uygulamadan önce polyester reçine uygulamamız gerekiyor. Hazır reçine kullanabilirsiniz. Kilosu 20 lira civarı. Diğer katlardaki gibi yine jelkot sürüp ardından hızlıca reçinemizi bir fırça yardımı ile üzerine uyguluyoruz. Elyafları yine inceden kalına doğru kalıbın üzerine yerleştiriyoruz ancak katlar arasında bekleme yapmayalım. Rulo ile iyice yerleşmelerini sağlayalım. Ardından 24 saat kurumaya bırakıyoruz.

Kalbımız kuruduktan sonra maket bıçağı ya da spatula ile çok dikkatli şekilde örnek kalıptan ayırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Zımpara ile pürüzlerini alıp montaj deliklerini açtıktan sonra boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Boyamanın ardından ellerinizle yaptığınız parçayı motosikletinize monte edebilirsiniz. Fiberglass ile kalıp dökümü genel mantığıyla bu şekilde yapılıyor. Aşağıdaki bir başka örnek uygulamayı izleyerek pratiğinizi geliştirebilirsiniz.

 

One Response

  1. Film İzle 13 Haziran 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe