Göbeksiz Tekerlek Yapımı

Billy Lane, Amerikanın en ünlü Chopper tarzı motosiklet yapımcılarından birisidir. Resimde kendisini Yandan çarklı göbeksiz tekerleği ile motosikletini sürerken görüyorsunuz.

İlerleyen zamanlarda da bizim üzerinde çalıştiğımız hem ön hem de arka tekerinin göbeksiz olduğu, aktarımın zincirle yapıldığı bisikleti okuma fırsatı bulacaksınız.

Yabancı yapım, hareket aktarımının kayışla yapıldığı göbeksiz tekeri okumaya başlayalım.

Göbeksiz Tekerlek Yapımı

GÖBEKSİZ TEKER HUBLESS WHEEL

Resimde gördüğünüz, bir tekerlekli sandalyenin yan tarafındaki çevirme halkası ve ona bağlı ortası oluk şeklinde bağlantı halkası . Ne işe yaradığını birazdan anlayacaksınız.

jant bağlantı halkası

Resimdeki siyah jant ile bir önceki resimdeki oluklu çemberin dış çapları aynı. Çevirme kolu ise siyah jantın içine tam olarak oturuyor.

jant

Elimizdeki boru şeklindeki çevirme halkası, jantın içine arada boşluk kalmayacak şekilde giriyor. Yan taraftaki ortası oluklu halka ise jantın yan tarafında kalıyor. Tekerlek, iç halkanın üzerinde hareket ederken ilerleyecek. Hareketini de mini tekerler üzerinden yapacak. Mini tekerler de iki metal çember üzerinde dizili olacak. 5 tane ikili mini teker yeterli. Mini tekerlerin bir tanesi kılavuz görevi gören boru şeklindeki iç halkanın sağında diğeri de solunda olacak. resimde iki mini tekeri ve onların kılavuz çembere göre yerlerini görüyorsunuz. Mini tekerleri taşıyacak olan iki enli halka ise 4-5 mm kalınlığında sacdan olabilir.

iç teker

Mini tekerleri taşıyacak olan iki adet levhaya ihtiyacımız olacak. Kılavuz çembere göre yerleri belirlenen ve buna binaen de eni ortaya çıkan iki levha kesilmesi gerekmektedir

hh_1_2_26_07008SmallS

Sanırım bu resim herşeyi açıklıyor. Mini tekerleri tutan sac levhanın içi daha kesilmemiş. Burası iç taraftan görünüş. Mini tekerler kılavuz çemberin sağında ve soluna yerleşmiş.

Mini tekerler

Mini tekerleri tutan sac levhanın içi daha kesilmemiş. Burası da dış taraftan görünüş.

Mini-tekerler

Mini tekerleri tutan iki sac levhanın iç kısımları kesiliyor ve mini tekerlerin ortasından geçen mil vasıtasıyla bu levhalar birbirine sabitleniyor.

hubless_2_3_02_07007SmallS

İki sac levhanın içleri alınmış ve tüm mini tekerler yerine oturmuş.

hubless_2_3_02_07003Smalla_1S

Kılavuz çember tekerleği tutuyor. Kılavuz çemberin tuttuğu bisiklet tekeri, kılavuz çemberin sağ ve solundaki mini tekerlerin üzerinden kayarak dönüyor. Mini tekerleri tutan iki levha çemberimizi de bisikletin ana kadrosuna bağladığımızda işlem tamam olacak. Tabii ki tekerleğe dönüyü vermek için de ortası oyuk halkayı kayış yuvası olarak kullanacağız.

Şimdi şu videoyu izleyelim.

Şimdi sıra tekerleği döndürmeye geldi. Jantın içindeki kılavuz çemberla birleşik olan ortası oluk şeklindeki yan halkayı sanırım hatırlıyorsunuz. İşte onu kayış yuvası olarak kullanacağız. Ön taraftaki kasnak ile arasına gereceğimiz kayış vasıtasıyla tekerimize dönüş vereceğiz.

gobeksiz-teker-kasnak

Ön taraftaki kasnak da hareketi bisikletin orta kısmındaki pedaldan alacak. Resmin sağ tarafındaki kasnak, arka tekere hareket verecek. Sağdaki kasnak da hareketi sol taraftaki dişliler vasıtasıyla pedaldan alacak.

dişliler

Bu arada frenleri de unutmayalım. Disk fren kullanımını görüyorsunuz.

Disk fren

Kayış takılmış hali ile arka tekeri görüyorsunuz. Sıra lastiği takmaya geldi.

lastiksiz

göbeksiz tekerlek

Bu dört kollu aparat da tekerleği, en sağ ve sol taraftaki enli çemberlerden tutup bisikletin kadrosuna bağlamak görevini üstlenmiş.

aparat

Yanlardaki enli çemberler iç taraftan mini tekerlerin, dış taraftan da kadronun bağlantısını yapıyor.

aparat-baglanti

Yakından görünüş…Yan oluklu çemberden gelen kayış ortadaki kasnağa gidiyor. dört kollu aparat da arka tekeri bisikletin kadrosuna bağlıyor.

aparat-baglanti-2

Orta kasnak hareketi zincir vasıtasıyla pedaldan alıyor.

aparat-baglanti-3

Tüm parçalar yerine oturmuş. Tekerin içindeki mini tekerleri görebiliyorsunuz.

aparat-baglanti-4

Arka teker kadroya dört kollu aparatla, orta kasnak pedala zincirle, orta kasnak arka oluklu çembere kayışla bağlanmış. Bisikletin kabaca bitmiş hali bu.

göbeksiz teker

2 Comments

  1. eray gürman 13 Ağustos 2015 Cevapla
  2. ebru 19 Ocak 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe