İğne Oyası Çarkıfelek Yapılışı

İğne oyası ile yapılan tüm motifler her geçen gün daha da kullanışlı ve güzel bir hal almaktadır. Bayanların hiçbir zaman yapmaktan ve almaktan vazgeçemediği iğne oyaları yalnızca tülbent kenarlarına değil aynı zamanda havlu kenarlarına da yapılabilmektedir.

Çeyizlik için ya da günlük kullanımlar için uygun olan tüm havlulara iğne oyası motifleri yapılabilmektedir. Sizler de bir havlu kenarınıza dilediğiniz bir motifi yapmak için kolları sıvadıysanız en uygun havlu kenarı motifi çarkıfelek çiçeği olarak tavsiye edilmektedir. Havlularınız ister küçük olsun ister büyük olsun her şekilde çarkıfelek motifini kullanmanız uygundur. Motifinizi yapmaya başlamadan önce mutlaka üç ayrı renkte ipinizi hazır etmeniz gerekmektedir. Bitiminde oldukça muazzam ve ağır görünen çarkıfelek motifinde üç renk kullanmanın amacı motifi daha canlı tutmaktır.

Öncelikli olarak parmağınıza ilk renk ipinizi doluyorsunuz. Zürafalarınızı atarak küçük bir kutucuk oluşturuyorsunuz. Daha sonra bu kutunun etrafına iplerinizi geçirerek çarkıfeleği sarmaya başlayacaksınız. İplerinizi atlaya atlaya ve atladığınız aralara sık dolu yaparak yaprağınızı oluşturmaya başlayacaksınız. Hem kenarlarından hem de ortalarından arttırarak yaprağınızı genişletmeye devam edeceksiniz. Daha sonra orta hizaya geleceksiniz ve artık ilmekleri azaltmaya başlayacaksınız. Tek zürafa ilmeği kalana kadar eksilteceksiniz ve artık ipinizi koparabilirsiniz. İkinci renk ipinizi de bu yaprağın etrafını saracak şekilde geçirmeniz gerekmektedir. 2 sıra zürafa ile yaprağın etrafını dolaştıktan sonra tek bir tarafını genişletmeye devam edeceksiniz. Yani yaprağınızın iki kat renkle sarılmış kısmının sol veya sağ tarafına zürafa çıkmaya devam edeceksiniz.

İğne Oyası Çarkıfelek Yapılışı

İğne Oyası Çarkıfelek Yapılışı

Daha sonra bu renk ipi de kopardıktan sonra üçüncü renk ipinizi etrafı saracak şekilde bağlıyorsunuz. Yine aynı şekilde iki sıra tüm etrafı dolaşıp, yalnızca bir taraf odaklanmanız gerek. Tam anlamıyla çarkıfelek modeline bürünebilmesi için son renk ipinizle de yalnızca tek tarafa zürafa katları çıkmanız gerekiyor.  Toplam 4 sıra çıkmanızda fayda vardır. 4 sıra zürafayı da tamamladıktan sonra ipinizi koparabilirsiniz. Artık bir yaprağınız hazır. Diğer yapraklarınızı da hazırladıktan sonra uçlarından döner bir şekilde dikebilirsiniz. Bu harika motif ile havlu kenarlarınızdan gözlerinizi alamayacaksınız.

İğne Oyası Çarkıfelek Yapılışı

Daha önce paylaştığımız bazı iğne oyası yapılışları

İğne Oyası Menekşe Yapımı Resimli Anlatım

İğne Oyası Zambak Yapımı

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe