İğne Oyası Çiçek Nasıl Yapılır?

Çeyizlerin gözdesi iğne oyaları yıllardır hanımların ilgi odağı olmaya devam etmektedir. İğne oyası hem gösterişli bir modeldir, hem de hanımların başlarına taktıkları örtülerden, havlu kenarlarına, oda takımlarından, süs örtülerine kadar her türlü çeyiz örtüsünde kullanılmaktadır. İğne oyasının pek çok modeli vardır. Hatta bazı iğne oyası modelleri yörelere özgü de olabilmektedir. İğne oyası örnekleri içerisinde çiçek motiflerinin özel bir yeri bulunmaktadır. Gül, lale, papatya gibi aklınıza gelebilecek her türlü çiçek motifini iğne oyası ile yapmak mümkün ancak bizim sizinle paylaşacağımız iğne oyası çiçek yapımı bu figürler içerisinde en basit olanı. Eğer iğne oyası ile ilgilenmeye yeni başladıysanız bu tarifi denemenizde fayda var. El alışkanlığı kazandıktan sonra daha karışık ve zor modelleri yapmaya çalışabilirsiniz.

İğne Oyası Çiçek Nasıl Yapılır?

iğne oyası çiçek yapımı

iğne oyası çiçek yapımı

İğne oyasında kullanacağınız renkler ve süslemesi ile ilgili seçimler tamamiyle sizin seçiminiz olmakla beraber, beğendiğiniz bir örneğin renklerine birebir uyarlayarak o model üzerinden gidebilirsiniz. İğne oyasında bir çiçek nasıl yapılır onu inceleyelim. Öncelikle çiçek yapacağınız rengi belirleyin ve ipi iğneye takın. Uç kısmından katlayıp küçük bir halka yapın ve iğneyi içinden geçirin. İğneyi her halkadan geçirdiğinizde iğnenin başına ipi iki kere dolayın, bu işlemle beraber halkanızda küçük delikler oluşacaktır. Her yeni ilmeği bu deliklerden geçirerek devam edin. Delik sayısını beşe tamamladıktan sonra baştaki deliğinin içine ipi iğneye dolayarak devan edin böylelikle çiçeğinizin yaprağını yapmaya başlamış olacaksınız.

Örgünüzün sonunda çiçeğinizin bir yaprağı oluşmuş olacak daha sonra başlangıçta geriye kalan boşlukların içinde kalan kısmı kendinize doğru çektiğinizde çiçeğinizin gözenekleri oluşmuş olur. Daha sonra yaprağın üçgen kısmının ucundaki ilmekten diğer ucundaki ilmeğe tek kat bir ip çekin ve başlangıçta yaptığınız gibi iğnenin başına ilmek dolayarak beş tane daha gözenek elde edin. Aynı usulle ilmek sayısını dörde, üçe, ikiye ve nihayet bire düşürerek yaprağın gövdesini tamamlamış olursunuz.

iğne oyası çiçek nasıl yapılır

iğne oyası çiçek nasıl yapılır

Çiçekleri tek tek yapıp çevreleyeceğiz örtünün etrafına yetecek kadar biriktirerek en sonunda örümcek ve zincir birleştirme yöntemiyle iğne oyanızı hazırlayabilirsiniz. Eğer motifleri bir örtünün üzerini süslemek için kullanacaksanız örtü üzerine ya da uç kısımlara el dikişi ve ya makine piko makineleri yardımıyla dikebilirsiniz. İğne oyası bittikten sonra ütü aşaması da oldukça önemlidir. Eğer sabunlu suda ıslatarak motifleri bir kere ütülerseniz bir daha uzun süre ütü istemeyecek ve daha güzel duracaktır. İğe oyalı kumaşlarınızı ya da tülbentlerinizi yıkarken aşırı sıcak su ile yıkamamaya özen göstermelisiniz.

İğne oyası yapımı ile ilgili temel bilgileri ve iğne oyası motifleri için aşağıdaki bağlantılara tıklayarak daha önce paylaştığımız konulara erişebilirsiniz.

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İğne Oyası Örnekleri

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe