İğne Oyası Çiçek Yapımı

Dünya üzerinde yaşayan bütün insanlar gibi Türkler de doğa ile çok derin bağları olan bir millettir. Tarih sahnesine ilk çıktığımız andan itibaren tarihte bıraktığımız tüm izlerde doğadan izler görürüz. Süslemeler de ağaç, çiçek, kuş ya da yırtıcı hayvanlar gibi motiflerin bulunması çok doğaldır. Bu durum el işlerimize de yansımıştır. Geleneksel el sanatlarımızın hemen hepsinde doğadan izler görmek mümkün. İğne oyası da bunların başında geliyor. Kaldı ki iğne oyası el işlerinin arasındaki en hoş, en zarif duran bir çeşit.  İğne oyası çiçek motifleri zarifliğiyle el işi severleri etkileyen, göz alıcı bir güzelliğe sahip. Bu nedenle örgü işlerine meraklı bütün kendin yap severler tarafından nasıl yapıldığı en merak edilen konuların başında geliyor. Hadi hep birlikte iğne oyası çiçek nasıl yapılır aşamalarına bir göz atalım.

Başlamadan önce ipimizin ve iğne oyasına uygun iğnemizin hazır bulunması gerekir. Renk geçişleri de bir o kadar önemli. Ne kadar uygun renk seçerseniz o kadar düzgün ve güzel motifler ortaya çıkar.

İğne Oyası Çiçek Yapımı

iğne oyası çiçek modelleri

İpimizi elimize aldık ve parmağımıza bir kez doluyoruz, çözülmesini engellemek için ise parmağımız yardımıyla ipe bir kez düğüm atıyoruz. Elimizde bir halka oluşturmuştuk ya o halkanın üzerine 5 adet zürafa yapıyoruz. İğne oyası çiçek yapımının yapraklarını ne kadar büyük istiyorsak o kadar çok zürafa atınız. İpin uzun bıraktığımız kısmını bir güzel çekip zürafaları hep bir araya getiriyoruz. Sıra geldi iğne oyası çiçek yapımının borusuna.

 

Yaptığımız zürafaların üzerinden  bir sıra daha gidiyoruz, ikinci sıramıza geldiğimizde zürafaları çekip büzerek küçük zürafalar yapıyoruz ve borusunu yapmaya dönüyoruz. Bu işlemi ne kadar uzun istiyorsanız o kadar tekrarlayın. Çiçeğin yapraklarını yapmaya 12. sıradan itibaren başlıyoruz. Yaprakları ikişerli yaptığımız zürafaların içerisine yapıyoruz. Zürafaları ikişerli olarak çoğaltıyoruz, ikili zürafanın içine 4 zürafa yapmak gibi. Bu şekilde artırma yaparak 8 sıra gidiyoruz. Daha sonra yaptığımız zürafaları 3’ e düşürüyoruz. Bir göz yaparak bitiriyoruz. İlk yaprak bu şekilde bitmiş oldu. Bu yolları izleyerek dört tane yaprak yapıyoruz. Biraz önce de tarif ettiğimiz gibi ipi elimize dolayarak düğüm attıktan sonra 8 zürafa ve yine dönüyoruz. Boru şeklini tekrar oluşturarak 11 sırayla tamamlıyoruz ve borunun şekli net olarak ortaya çıkmış oluyor.

Yeniden 2 zürafanın üzerine 4 zürafa çıkıyoruz sağdan ve soldan artırıyoruz 8 sıra çıkıyoruz ki çiçeğimizi oluşturalım. 9. Sıraya geldik ne yapıyoruz? Tekrardan ama sadece soldan artırma yapıyoruz zürafaları azaltıyoruz en son 1 kalmalı. Bu yolları izleyerek yaprağımızın içerisine 4 adet üçgen şeklinde dalgalar yapmış olduk. İlk başta yapmış olduğumuz yaprakları sonrakileri yerleştirerek işlemi tamamlıyoruz.

En sevilen iğne oyası çiçek modelleri için farklı anlatımlar mevcut. Bazılarını sizler için derledik. Aşağıdaki video anlatımları izleyerek en sevilen modelleri evde kendiniz yapmaya başlayabilirsiniz.

İğne Oyası Lale Yapımı

İğne Oyası Beyaz Gül Yapımı

 

İğne Oyası Orkide Yapımı

İğne Oyası Sümbül Yapımı

İğne Oyası Tespih Çiçeği Yapımı

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapımı

İğne oyası çiçek modelleri için yapım aşaması en temel haliyle bu şekilde. Aşağıda profesyonel iğne oyası ustaları için resimli anlatımlar mevcut. Bu klavuzlarla farklı iğne oyası çiçek örnekleri elde edebilirsiniz.

İğne Oyası Çiçek Yapılışı Resimli Anlatım

 

İğne Oyası Çiçek Yapımı

İğne Oyası Çiçek Yapımı

İğne Oyası Çiçek Yapımı

İğne Oyası Çiçek Modelleri

İğne oyasıyla güzel örnekler yapmak bütün kadınları hayalidir. Çeyizlerini en güzel oyalı yazmalar, havlu kenarları ve tülbentlerle süslemek isteyen genç kızlarımız için iğne oyası çiçek örnekleri ayrı bir öneme sahiptir. Bu nedenle sizler için iğne oyası ve tığ ile yapabileceğiniz en güzel iğne oyası çiçek modelleri derlemesi hazırladık. Umarız beğenirsiniz. Aşağıdaki iğne oyası örnekleri derinlemesine inceleyip örnek çıkarabileceğiniz türden. Büyük hallerini görmek için resimlerin üzerine tıklamanız yeterli.

İğne oyası arşivimizden detaylı açıklamalar ve harika örnekleri incelemek isterseniz aşağıdaki bağlantılardan daha önce paylaştığımız bazı konulara erişebilirsiniz.

Kolay İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri

İğne Oyası Teknikleri

İğne Oyası Örnekleri

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe