İğne Oyası Fiyonk Yapımı

Türklere özgü bir dantel çeşidi olduğu bilinen iğne oyası, Türk danteli olarak da adlandırılmaktadır.  İpek bir iplik ve iğne ile yapılan bu dantel çeşidinde motif iğne ile oluşturulur. Kibar ve narin görüntüsünün yanı sıra yapımı oldukça ince bir işçilik istemektedir. Çoğunlukla kenar oyası olarak yapılan ve yemeni, örtü, tülbent kenarlarına işlenen iğne oyası ile örtüler, oda takımları, mendil veya abajur kenarı gibi farklı şeylerde yapmak mümkündür. Özellikle Anadolu’ da kadınların sıklıkla işlediği ve kullandığı iğne oyaları çoğunlukla baş örtülerinin etrafında göze çarpmaktadır. Renk renk ve desen desen oluşturulan iğne oyaları genellikle ipek iplikle yapılsada naylon veya pamuklu ip ile yapımıda mümkündür. Hatta bu motiflerin arasına minik boncuklar ekleyerek iğne oyası daha göz alıcı bir hale de getirilebilmektedir.

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

Elbette kadınlar, bu zor el işinde de yaratıcılıklarını konuşturmakta ve iğne oyası ile farklı motifler meydana getirebilmektedirler. Aslında iğne ile ipliğe düğümler atmak ve bu düğümlerin birikmesi ve bir araya gelmesi ile oluşturulan iğne oyası motifleri ile iğne oyası fiyonk bile yapabilirsiniz.

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

Bunun için ihtiyacınız olan şey büyük bir çengelli iğne. İlk olarak çengelli iğnenin çengel tarafının kesilmesi gerekiyor. Daha sonra çengelli iğnenin iki sapını, daraltıp genişletebilirsiniz. Bu aralık fiyongunuzun büyüklüğünü belirleyecektir.

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

Fiyonk ile süsleyeceğimiz iğne oyalı yazma, tülbent vb. materyalimizi hazır edelim. Fiyonk yapımı için mümkünse aynı renk, yoksa uygun renkte bir ip seçerek oyanın ahengini bozmadan güzelleştirelim.

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

Oyanın orta kısmında küçük bir düğümle fiyonk yapacağımız ipi iğne oyası örneğine bağlayalım.

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

Ucunu kestiğimiz çengelli iğneyi örneğimizin üstüne getirerek iğnenin etrafına 7-8 sıra dolayalım. Böylece ip, iğnenin saplarından birine bağlanıyor ve daha sonra her iki sapada dolayarak, her seferinde bağlanmaya devam ediliyor.

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

İki tarafa uygulanan sarma işleminin ardından, ipi iğne yardımı ile dolanan iplerin ortasından geçirip düğüm atılması gerekiyor. Yanına bir düğüm daha atılan ip, pır pır yapılarak iyice sıkılıyor.

İğne Oyası Fiyonk Yapımı Reslimli Anlatım

İğne Oyası Fiyonk Yapımı Reslimli Anlatım

Son olarak iğnenin iki ucunu ipten çıkartarak, fiyongunuza son halini vermiş oluyorsunuz. Üzerine düğüm sırasında yaptığınız pır pır, fiyongu kullanacağınız yere sabitlemek için kullanılacaktır. Bu yöntem ile istediğiniz büyüklükte ve renkte çeşit çeşit fiyonk hazırlayabilirsiniz. Uygulaması son derece kolay bir şekilde elde ettiğiniz iğne oyası fiyonklarınızı, iğne oyası kenarlarınızda kullanabilirsiniz.
İğne Oyası Fiyonk Yapımı

İğne Oyası Fiyonk Geçmişten gelen en güzel miraslardan biri olan iğne oyası örnekleri bir çeşit kültür mirasıdır. Özellikle Anadolu’ da hala kullanımı sıklıkla devam etsede bu güzel el işleri şehir hayatında kendilerine pek yer bulamamaktadırlar. Ancak bu güzel mirası uygulamaya ve kullanmaya meraklı ve kültürüne sahip çıkan kişiler tarafından, nesilden nesile aktarılmaya devam edecektir. Zor bir uygulaması olsada, iğne oyası fiyonk gibi kolay uygulamalı motifler ile bu güzel el işlerine değişik bir hava katmanız mümkün. Kolay iğne oyası örnekleri için daha önce paylaştığımız konulara aşağıdaki bağlantıları kullanarak erişebilirsiniz.

İğne Oyası Gül Yapımı

İğne Oyası Çiçek Yapımı

Kolay İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe