İğne Oyası Gül Yapımı

Geçtiğimiz her gün daha da merak edilen ve hanımlar tarafından beğeniyle öğrenilmeye çalışılan bir eylem de iğne oyası yapımıdır. İğne oyası tığ oyasına oranla çok daha fazla el ve göz yordamına ihtiyaç duymaktadır. Tığ işi tek bir renkle ve hiç ip koparmadan yapabilirken, iğne oyasında böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Harika örneklerin yer aldığı, birbirinden renkli iplerin harmanlanarak ortaya güzelliklerin çıkarıldığı iğne oyaları çeyizlerin de vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. Aklınıza gelen her türlü çiçek modelinin yapılabildiği iğne oyasında özellikle gül yapımı çok dikkat çekmekte ve öğrenilmeye çalışılmaktadır. Biraz ağır bir örnek olan iğne oyası gül yapımı modelini dilediğiniz her yerde kullanmanız mümkündür.

Tıpkı gerçek bir gülü andıran iğne oyası gül yapımı biraz zor gözükse de aslında oldukça basit ve muazzam bir örnektir. Dilediğiniz renkte ipleri kullanarak üretebileceğiniz gül motifi, genellikle pembe, kırmızı ve yeşil iplerin kullanımıyla elde edilmektedir.Orta kısmı için kırmızı ip, yaprak kısımları için açık pembe ip ve sap kısmı için de yeşil ip tercih edilmektedir.

igne-oyasi-gul-manset

İğne ucuna öncelikli olarak kırmızı ipi geçirmelisiniz. İpinizi hiç koparmadan ilmek ilmek örmeye başlamalısınız 11 adet ilmek olana kadar üçgen bir biçimde örmeye devam edeceksiniz. 11.ilmeğe yaklaşınca yanlardan arttırmayı kesiyor ve 2 ilmek azaltarak devam ediyorsunuz.  Son sırada 8 adet ilmek kalana kadar azaltmaya devam etmeniz gerekmektedir. Son sıraya geldiğinizde ortaya bir süper kahraman işareti çıkacaktır. İlmeğinizi kopardıktan sonra ortaya çıkan bu şekil gülünüzün en iç yaprağını oluşturacak. Ancak bu renkten iki adet elde etmeniz gerekiyor. Daha sonra pembe ipi iğnenize geçirerek  aynı şekilden 8 adet yapmaya devam ediyorsunuz. Ancak pembe iple hazırlayacaklarınız kırmızı ile olanlara nazaran daha büyük olmalıdır. Çünkü bunları dış yaprak olarak kullanacaksınız. Pembe yaprakları da elde hazırladıktan sonra artık tüm yaprakları birleştirme zamanı geldi. İçten dışa doğru kıvıra kıvıra dikeceğiniz bu motifler zaten doğal olarak bir gül görüntüsü ortaya çıkaracaktır. Sapını da dilediğiniz kalınlıkta yaparak artık iğne oyası gül motifini tamamen bitirmiş olacaksınız.

İğne Oyası Gül Yapımı

gul-yapimi-01

11 adet zürafa çekerek örmeye başlıyoruz.

gul-yapimi-02

Zürafanın ardından ters düğüm ile örmeye başladığımız noktaya geri dönelim.

gul-yapimi-03

İğne oyasının temel tekniklerinden olan artırma işlemini başlangıçta, orta ve sonunda kullanarak zürafa sayımızı 13 olacak şekilde ayarlıyoruz. Bu işlemin ardından örgümüzün yandan ve tepeden görünüşü aşağıdaki gibi olmalıdır.

gul-yapimi-04 gul-yapimi-05 gul-yapimi-06

Yaprakların büyük kısımlarını yaptığımız için görünüşünün gül yaprağını andırması için gerekli adımlara geçelim.

gul-yapimi-07

Gül yaprağının şekillenebilmesi için zürafa sayımızın 31 adet olması gerekiyor. Bunun için 10 sıra artırma yapacağız.

gul-yapimi-08

Bu işlemin ardından zürafa sayısının 15’e düşürene kadar devam ediyoruz.

gul-yapimi-09

Gül yaprağımızın iyice şekillenmeye başlamış olması gerekiyor.

gul-yapimi-10

Örgüden artan ipi hafifçe çekerek çanak görüntüsü elde edelim.

gul-yapimi-11

Yaprağımızın çukurlaştırdıktan sonra sabitleyip diğer adımlara geçelim.

gul-yapimi-12

Bu şekilde 4 büyük yaprak daha yapıp diğer adımlara devam edebilirsiniz.

gul-yapimi-13

Şimdi sıra açılmış bir gül görünümü verebilmek için iç kısımlardaki yaprakları yapmaya geldi.

gul-yapimi-14

9 adet zürafa ile orta yaprağımızı örmeye başlıyoruz.

gul-yapimi-15 gul-yapimi-16

Zürafa sayısını 23’e tamamlamak için başlangıçtan, orta ve son kısımdan artırma yaparak 7 sıra gidiyoruz.

gul-yapimi-17

Zürafalarımızı tekrar 23 yapabilmek için orta kısımdan artırma ile 2 sıra daha örelim.

gul-yapimi-18

23’ten 10 zürafaya düşene kadar artırmasız örmeye devam edelim.

gul-yapimi-19

Gülümüzün orta kısmına yerleştireceğimiz parçadan 4 adet yaparak gereli kıvrımı veriyoruz.

En Küçük Yaprağın Yapılışı
gul-yapimi-21

Diğer yapraklarımızdaki gibi 9 zürafa çekerek başlıyoruz baş, orta ve son kısmında 7 artırma yaparak 23 zürafa elde edene kadar örüyoruz.

gul-yapimi-24

Daha sonra artırma uygulamadan 10 sıra örüp uç kısımlarına kıvrım veriyoruz. Bu şekilde küçük yapraklarımızdan 3 adet yapalım ve kenarlarına zürafa çekelim. Zürafa çekerken ipi iğnenin üzerine bastırarak yaparsak daha dolgun bir görünüm elde ederiz.

Yaprakların Birleştirilmesi

gul-yapimi-25

Büyük ve küçük yapraklarımızı hazır ettikten sonra sıra geldi birleştirerek gül formu vermeye. Önce büyük taç yaprakları görseldeki gibi kıvrımlar vererek çerçevesini oluşturuyoruz. Bunun için her yaprağı kenarından yaprağın üzerine getirip dışarıdan görünmeyecek şekilde iple dikiyoruz.

 gul-yapimi-27

Orta yaprakları bütük yaprakların tam birleşim yerine gelecek şekilde koyup küçük yaprakları da yine kenarları birbirinin üzerine gelecek şekilde düzenleyip her bir yaprağı ayrı ayrı dikelim.

gul-yapimi-29

Gülün göbeği olacak kısmı yapabilmek için iğneyi ortasına denk gelecek şekilde içeriden geçirip alttan çıkartalım ve sabitleyelim..

gul-yapimi-31

İğne oyası gül yapımı bittikten sonra bu şekilde görünecektir.

Gül, en temel haliyle üç kısımdır: Çiçek, çanak yaprak ve sap kısmından oluşmaktadır. Çiçek faslını dilerseniz tek başına süslemek için de kullanabilirsiniz. Eğer ben örneği komple yapmak istiyorum diyorsanız diğer kısımları yapılışını okumaya devam edebilirsiniz.

Çanak Yaprağın Yapılışı

Çanak yaprak kısaca sağ ile gül kısmı arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. 4 yeşil kol ve bir adet çanaktan oluşmaktadır. Şimdi bunları iğne oyası ile nasıl yapıldığını anlatalım.
gul-yapimi-34

Çanak kısmının yapılışına yukarıdaki gibi başlayıp aşağıdaki şekli elde edene kadar devam edelim.

gul-yapimi-35

Yine çanak görünümü veriyoruz ancak daha küçük boyutlarda.

gul-yapimi-36 gul-yapimi-37 gul-yapimi-38 gul-yapimi-39

Arttırmasız 2 zürafa çekerek üzerine 1 zürafa daha çekiyoruz tekli 3 pırpır ile üstüste devam ediyoruz. Araya 3 zürafa koyarak 4 yaprak elde edip etrafına yine zürafa çekiyoruz.

gul-yapimi-41 gul-yapimi-42 Çanak yaprağımızı bitirdikten sonra gül kısmına ince dikişle görseldeki gibi monte edelim
gul-yapimi-45

Sap Kısmının Yapılışı

gul-yapimi-47

Sap kısmını örmeye 5 zürafa çekerek başlıyoruz. Detaylar için görseli inceleyebilirsiniz.

gul-yapimi-48

Sapın sonuna geldiğimizde 3 göz arttırma yapalım daha sonra 2 sıra dönelim. Yaprak kısmı için dalın zürafasına bir düğüm ile bağlatım 30 pırpırlık bir zincir yapalım.

gul-yapimi-50 gul-yapimi-51 gul-yapimi-52 gul-yapimi-53 gul-yapimi-54 gul-yapimi-55

Sapın başlangıç kısmından başlayarak tüm yaprak ve zincirlerin etrafına zürafa çekelim. Zürafaları çekerek aralara göz kararı küçük pırpılar yapalım.

gul-yapimi-57 gul-yapimi-58 gul-yapimi-59 gul-yapimi-60 gul-yapimi-61 gul-yapimi-62 gul-yapimi-63 gul-yapimi-64

Diken görünümü verdikten sonra çanak yaprağın alt kısmına sapı monte ederek iğne oyası gülümüzü tamamlayalım.

gul-yapimi-66

İğne oyası gül

İğne oyası ile ilgili diğer anlatımlarımıza aşağıdaki bağlantıları kullanarak erişebilirsiniz.

İğne Oyası Çiçek Yapımı

İğne Oyası Çiçek Nasıl Yapılır?

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe