İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapımı Resimli Anlatım

Şüphesiz ki en güzel el işidir iğne oyası. Yıllardır süregelen bu nakış, çeyizlerin en gözde el emeğidir. O kadar çeşitli o kadar farklı iğne oyası modelleri var ki kültürümüzdeki bu zenginliğin çoğu zaman farkına bile varmıyoruz. Hatta yeni nesile çok zor geldiği için artık her şeyi hazır almak istiyorlar. Neyse ki iğne oyası örnekleri ile haşır neşir olan bir çok maharetli kadın iğne oyası facebook sayfalarında bu güzel işleri bizimle paylaşıyor. Böylece hem kültürün devamı sağlanıyor hem de ev ekonomisine katkı yapılmış oluyor. Maharetli ellerin bize kazandırdığı örneklerden biri de iğne oyası küpe çiçeği modeli. Biz de olabilecek en sadece basit haliyle iğne oyası küpe çiçeği yapılışı nasıl olur anlatmaya çalışacağız. İğnenizi ipliğinizi hazırladıysanız buyrun başlayalım.

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapımı Resimli Anlatım

Küpe Çiçeği Boru Yapımı

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapılışı

Küpe çiçeği yapımı öncelikle boru yapımından başlanıyor. Yeşil iple boruyu sardıktan sonra, 5 tane zürafa yapılıyor. Ve bırakılan diğer iplerle zürafalar büzülüyor. 1 sıra döndükten sonra, tekrar elinizle büzerek yuvarlak şeklini veriyoruz ve boru yapımını yapıyoruz. Ardından yeşil iple 4 sıra kadar daha dönülüyor ve yeşil ip kesiliyor.  Kalan yerden pembe ip ile devam ediliyor. Pembe ip ile 7 sıra daha çıktıktan sonra, yaprak kısmına geçebilirsiniz.

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapılışı
Yapılan her zürafanın içinde 3 adet zürafa yapılıyor. Ve ortasından arttırarak 3 sıra olarak toplamda 9 sıra çıkılıyor. Daha sonra 2 ve 1 sıraya düşürüp pembe ipi kesebilirsiniz.

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapılışı

Tüm bu işlemleri diğer 4 yaprak içinde tekrar ederek motifimizi tamamlayalım. Tamamlanmış halini aşağıdaki görselden bakabilirsiniz.

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapılışı

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapılışı

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapılışı

Son olarak da yaprakların kenarlarını içeri doğru resimdeki gibi kıvırıyorsunuz.

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapılışı

Küpe çiçeğinin yaprakları bitince aşağıdaki gibi görünüyor olması lazım..

Küpe Çiçeği Yaprakları

Çiçek Kısmının Yapılışı

Küpe çiçeğinin iç kısmı ise yine aynı şekilde başlıyor. Parmak üzerinden ip sarılıyor ve 4 zürafa yapılıyor. 7 sıra olarak boruya çıkılıyor. Sıra bittikten sonra her gözde 5 adet pipit yapılıyor. Her bir zürafanın için de 5 pipit yapılıp, iki tarafından da arttırarak 5 sıra çıkılıyor. Sonrasında 4 adet eksiltiliyor ve zürafa sayısı 4’e düşüyor.

Küpe Çiçeği Yapımı Küpe Çiçeği Yapımı Küpe Çiçeği Yapımı

Küpe Çiçeği Yapımı

Tüm zürafalar  için bu işlem yapılıyor. Ancak diğer zürafalar küçük olduğundan 3 zürafanın içine 2 yaprak gelecekmiş gibi ayarlayabilirsiniz. Böylelikle yaprakları sıkıştırmamış ve model de bozulmamış olur.

Küpe Çiçeği Yapımı

Son kalan 4 zürafa ile yanlardan artırma yaparak ve 5 pipit çıkarak 3. yaprağımızı yapalım. Aynı şekilde 4 sıra eksiltme yapmayı unutmuyoruz. Üç yaprağı da içiçe gelecek şekilde birleştirerek son görünümünü veriyoruz.

İğne Oyası Küpe çiçeği

İğne Oyası Küpe çiçeği

Çiçeğimizin birleştirme sonrası yandan görünüşü şu şekilde.

İğne Oyası Küpe çiçeği yandan görünüm

Şimdi ise birleştirme bölümündeyiz. Küpe çiçeğinin iç kısmını, dış yaprakların içinden geçirin. Kalıp bozulmadan, ipin uç kısmına sıkı bir düğüm atılıyor. Diğer bir kısım ise tomurcuk kısmı. Çiçeğin boyunu geçecek şekilde 5 adet pipit yapılıyor. Tomurcuğa ilk başladığınızda fazladan bıraktığınız ipi büzerek alt kısmından düğüm atılıyor. Beyaz ya da açık bir renk ile tavşan kulağı yapıyoruz ve yaptığınız çiçeğin içine yerleştiriyoruz. Ve artık küpe çiçeği iğne oyası neredeyse tamamlanmış oluyor.

Küpe Çiçeği Yapımı

Küpe Çiçeği Yapımı

 

Şimdi tomurcuklar nasıl yapılır ona bakalım. İpimizden uzun bir kesit alıp parmağımıza dolayalım ve boşlukları uzun 5 adet pipit yapalım. Ne kadar uzun tutalım derseniz küpelerin boyunu biraz geçmesi yeterli. Pitileri yaparken başta biraz ip bırakalım sonradan büzmek için kullanacağız. Pipitler bitince sıkı düğüm atıp tomurcuğumuzu büzelim ve alt kısımdan toplayarak düğümleyip sabitleyelim.

Tomurcuk yapımı iğne oyası

Açık sarı ya da beyaz renk ip kullanarak tavşan kulağı yaparak tomurcuklarımızı bitiriyoruz.

tavşan kulağı iğne oyası

Tomrucuklarımızı çiçeğimizin içine düzgünce yerleştirip sabitleyince iğne oyası küpe çiçeği motifi tamamlanmış oluyor.

iğne oyası küpe çiçeği motifi

iğne oyası küpe çiçeği motifi

iğne oyası küpe çiçeği motifi

iğne oyası küpe çiçeği motifi

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yazma Kenarına Yerleştirme

Sıra geldi tüm iğne oyası yazma kenarı örnekleri gibi motifimizi yazma ya da tülbent kenarına işlemeye. Bunun içince öncelikle zürafa çekilmiş yazma kenarına boşluklardan bir parmak sığacak büyüklükte 3 pipit yapalım ve son pipiti düğümle sabitleyelim. 3 zürada bir bu işlemi tekrar ederek tüm kenarları hazırlayacağız ancak baştan sonra pipit yapmayacağız. Aradaki boşluğa yaprak motifimiz gelecek. 3’lü pipitlerimizin arasında orantılı bir boşluk bırakarak bu boşluğun tam ortasına yaprağımızı yapıyoruz. Yaprağımızı da yaptıktan sonra küpe çiçeğimizin yaprakla birleştirilmesini de yaptıktan sonra küpe çiçeği ile süslenmiş iğne oyası yazma kenarımız kullanılmaya hazırdır. Bu işlemleri aşağıdaki görsellerden takip ederek yapabilirsiniz.

 

igne-oyasi-kupe-cicegi-yapilisi-28

İğne Oyası Yaprak Yapımı

İğne Oyası Yaprak Yapımı

İğne Oyası Yaprak Yapımı İğne Oyası Yaprak Yapımı İğne Oyası Yaprak Yapımı

iğne oyası küpe çiçeği

iğne oyası küpe çiçeği

iğne oyası küpe çiçeği iğne oyası küpe çiçeği iğne oyası küpe çiçeği iğne oyası küpe çiçeği

Kaynak: https://www.facebook.com/NebisInIgneOyalari

İğne oyası modelleri arasından seçtiğimiz en güzel motiflerin nasıl yapıldığını aşağıdaki bağlantılara tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İğne Oyası Rüzgar Gülü Yapımı

İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe