İğne Oyası Menekşe Yapımı Resimli Anlatım

Anadolu kadınlarının göz bebeği olan iğne oyaları, çok uzun yıllar yapılmış ve hâlâ da yapılmaya devam edilen bir el işidir. İğne oyasının yapılması oldukça kolaydır fakat iğne oyası yapmayan ya da yeni yapmaya başlayanlar için oldukça zor veya sıkıcı gözükebilir. İğne oyasının yapımının kolay olması, hiçbir özen ve uğraş gerektirmeden kolaylıkla yapılabileceği anlamına gelmemektedir. İğne oyası ince ve nazik bir el sanatı olduğu için sabır, dikkat ve özen isteyen bir iştir. Bu nedenle sizler için menekşe motifi nasıl yapılır detaylı ve resimli olarak açıklamaya çalışacağız. Umarız faydalı olur ve bu güzel örneklerle harika yazmalar tülbentler ve havlu kenarları süslersiniz.

İğne Oyası Menekşe Örneği

İğne Oyası Menekşe Örneği

İğne oyasının hiç yapmayan ya da yeni başlayanlara oldukça zor veya sıkıcı geleceğinin ancak iğne oyası öğrenildikçe bu düşüncelerin kaybolacağının bilinmesi gerekmektedir çünkü iğne oyası el becerisinin gelişmesiyle orantılı olarak, tekniklerin de öğrenilmesiyle zevkli bir hâl almaktadır. Bu tekniklerden birisi ise oldukça zarif ve estetik bir görünüme sahip olan menekşe örneğidir. İğne oyası menekşe örneği aşamalı şekilde yapılan bir tekniktir ve ortaya çıkan görüntü muhteşemdir. İğne oyası menekşe örneği nasıl yapılır aşama aşama resimli anlatım olarak anlatmaya çalışacağız.

Menekşe Kısmının Yapılışı

 • Yeşil dışında istenilen renkte bir ipi parmak üzerinden dolayarak yeni bir halka oluşturulur ve bu halka üzerinden 5 adet zürafa yapılır.
 • Zürafalar yapıldıktan sonra halka ipi yavaşça çekilerek büzülür ve boru hâline getirilir.
 • 4 sıra boru çıkıldıktan sonra her zürafa gözüne 1 adet menekşe yaprağı başlanır. 3 zürafa ile başlanır ve 5 sıra yukarı çıkılır. 5 sıra zürafa çıkıldıktan sonra eksilterek ve 3 zürafa kalana denk işleme devam edilir ve ilk menekşe yaprağı bitirilir.
 • Aynı işlemle yapılan ikinci menekşe yaprağı da ilk menekşe yaprağıyla aynı renkte yapılır ve ikinci menekşe tamamlandıktan sonra yaprakların kenarları dönülür ve ip kesilir.
 • Üçüncü menekşe yaprağı ilk yapraklardan farklı bir renkle yine aynı işlemler tekrarlanarak yapılır.
 • Dördüncü menekşe yaprağı ilk üç menekşe yaprağından farklı bir renkle aynı işlemler tekrarlanarak yapılır.
 • Beşinci menekşe yaprağı ise üçüncü menekşe yaprağıyla aynı renkte, aynı işlemler tekrarlanarak yapılır.
 • Menekşe yaprakları tamamlandıktan sonra üçüncü, dördüncü ve beşinci menekşe yaprağına, ilk iki menekşe yaprağıyla aynı renkte damar atılır, ipler sıkıcı düğümlenir.

İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı İğne Oyası Menekşe Yapımı

Tomurcuk Kısmının Yapılışı

 • Menekşe yaprağında olduğu gibi parmak üzerinden yeşil iple bir halka oluşturulur ve 6 zürafa yapılır.
 • Zürafalar yapıldıktan sonra ip çekilerek büzülür ve boru hâline getirilir. Boruya 5 sıra çıkılır ve borunun üst kısmındaki ip kesilir.
 • Borunun altında kalan ip iğneye takılır ve menekşe yapraklarının ortasından ip geçirildikten sonra düğüm atılarak sabitlenir.

İğne Oyası Menekşe Örneği

İğne Oyası Menekşe Örneği

İğne Oyası Menekşe Örneği

Dal Kısmının Yapılışı

 • İğne oyası menekşe örneğinin dal kısmı için 6 zürafa çekerek başlanır ve 2 zürafa kalana kadar eksiltilir.

İğne Oyası Menekşe Örneği

Yan Tomurcuk Yapılışı

 • İlk iki işlemde olduğu gibi parmak üzerinden farklı bir renkle halka oluşturulur ve 5 zürafa yapıldıktan sonra ip büzülerek boru yapılır.
 • 6 sıra boru çıkıldıktan sonra yeşil iple boruya devam edilir. 5 zürafa da yeşil iple çıkıldıktan sonra borunun içine düğüm atılır ve tomurcuk tamamlanır.

İğne Oyası Menekşe Örneği İğne Oyası Menekşe Örneği İğne Oyası Menekşe Örneği İğne Oyası Menekşe Örneği

Yan Dalın ve Yaprağın Yapılışı

 • İğne oyası menekşe motifi yan dal ve yaprak kısmının yapılışı ile devam ediyor. Sağ taraftan tek zürafa üstüne 5 sıra çıkıp altıncı zürafa biraz daha irice yapılır. Son iti zürafanın içine üç küçük yaprak daha yapıp sonraki adıma geçilir.
 • Beş sıra artırma ardından üç eksiltme yapılır ve kalın ip kesilir.
 • Dalın alt kısmından başlayarak tamamen zürafa ile dönülür. Böylece yan dalın yapılışı bitirilir. Şimdi motifleri birleştirme aşamasına geçelim.

İğne Oyası Menekşe Örneği İğne Oyası Menekşe Örneği İğne Oyası Menekşe Örneği İğne Oyası Menekşe Örneği

İğne Oyası Menekşe Örneği için Motiflerin Birleştirilmesi

 • Tomurcuk, dal ve menekşemizi uygun zürafalara birleştirerek sabitleyip örneğimizi tamamlıyoruz.

İğne Oyası Menekşe Örneği İğne Oyası Menekşe Örneği İğne Oyası Menekşe Örneği

İğne oyası menekşemizin bitmiş hali aşağıdaki gibidir.

İğne Oyası Menekşe Örneği

Kaynak: https://www.facebook.com/NebisInIgneOyalari

Anlatımda kullandığımız terimleri bilmiyorsanız daha önce hazırladığımız iğne oyası teknikleri yazımıza gözatabilirsiniz.

İğne Oyası Teknikleri

Farklı iğne oyası örnekleri arıyorsanız önceki paylaşımlarımıza bakabilirsiniz.

İğne Oyası Sepet Örneği Yapımı Resimli Anlatım

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapımı Resimli Anlatım

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe