İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Annelerimizin, anneannelerimizin el emeği göz nuru iğne oyaları, bugün hala önemini koruyor. Genellikle tülbent kenarlarında görmeye alışkın olduğumuz iğne oyaları günümüzde aksesuarlarımızın bile bir parçası olmuş durumda. Küpelerde, kolyelerde, bilekliklerde kısacası hayatımızın her yerinde iğne oyalarına rastlamak mümkün. Tam bir sabır ve el becerisi gerektiren iğne oyası işi, nasıl yapılır diyorsanız, gerekli olan tek şey iğne ve ipliktir. İğne oyasında en önemli şey düğüm tekniğidir. İstediğimiz renkte ve uzunlukta bir ip alıyoruz, iğnemizin çok fazla kalın olmamasına dikkat ediyoruz. İğne oyası için kullanılan özel iğnelerden bulabiliyorsak bu iğneleri tercih edebiliriz.

iğne oyası nasıl yapılır

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İpimizi iğneden geçirdikten sonra, kumaşımızın altından ipi geçiriyoruz. İpin her zaman iğnenin üzerinde olması gerekiyor, buna dikkat etmeliyiz. Kumaşın ön tarafından iğneyi geçiriyoruz, ipi alarak iğnemizin üzerine sarıyoruz. İğneyi saat 12 yönünde yukarı doğru çekiyoruz. Oluşan düğümün çok sıkı olması gerekiyor ki, sonrasında bir açılma yaşanmasın. Her düğümün yanına kumaş boyunca düğüm atarak ilerliyoruz. Zürafa denilen bu düğümler iğne oyasının temelini oluşturur. Sonrasında istediğimiz modeli, bu bir çiçek motifi veya bir hayvan figürü olabilir, düğümlerinizle birleştiriyorsunuz. Tamamen el becerinize ve yaratıcılığınıza bağlı olarak dilediğiniz modeli yaratıyorsunuz. Model yaratmakta zorluk yaşayanlar ve iğne oyasını yapmaya yeni başlayanlar için, internette binlerce model bulmakta mümkün. En basit modellerden başlayarak, kendinizi geliştirip, zamanla baktığınız modelleri çıkarmaya ve sonrasında kendiniz mükemmel modeller yaratmaya başlayacaksınız.

iğne oyası

Çoğu ev hanımının geçim kaynağı olan iğne oyaları, stres atmak için de birçok bayan tarafından tercih ediliyor. Bayanların ellerinde sanat eserlerine dönüşen iğne oyaları kültürümüzün bir parçası olarak yüzyıllardır hayatımızda yer alıyor. Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş olan iğne oyası, yörelere görede farklılık göstermektedir. Trabzon, Gönen, Muğla iğne oyaları, en tercih edilen ve beğenilen yöresel oyalardır. Özellikle evlilik çağı gelen kızların çeyizlerinin olmazsa olmazları olan iğne oyaları, eskiden kızların sabrını ve el becerisini ortaya koyan çalışmalar olarak ortaya çıkardı. Günümüzde gençlerin bu el işlerine gösterecek sabrı kalmadığından, yetenekli bayanlar için bu iş bir geçim kaynağına dönüştü. Siz de iğne oyası yapımı için güzel bir başlangıç olarak aşağıdaki video ile temel teknikleri öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İğne Oyası Nasıl Yapılır? – Zürafa Nasıl Yapılır? – Köşe Nasıl Dönülür?

İğne oyası nasıl yapılır mantığını çözdükten sonra kolay iğne oyası örnekleri ile pratiğinizi geliştirebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak daha önce paylaştığımız iğne oyası motifleri arasından beğendiğinizi seçip yapmaya başlayabilirsiniz.

İğne Oyası Örnekleri

İğne Oyası Örnekleri – 2015

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe