İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı

Bayanların en çok sevdiği oya modelleri içerisinde ilk sırada hiç kuşkusuz iğne oyası yer almaktadır. İğne oyaları yapması biraz yorucu ve zor olsada oldukça keyifli halde yapılabilmektedir. Binlerce motif ile binlerce çiçek ve farklı desenleri ile iğne oyaları geçmişten günümüze hanımların vazgeçemediği tek oya türü olmuştur.

Tığ oyasından daha fazla oyalanma isteyen ancak kat kat daha güzel olan bir oya türüdür. Becerikli ve hünerli ellerde iğne ve ipliğin birleşimiyle ortaya çıkan binlerce motif, renkli halleriyle de bir hayli beğeni toplamaktadır. İğne oyası ile hiç olmayan bir motifi bile uydurmak çok basit iştir. Gülden papatyaya, karanfilden gelinciğe ve aklınıza gelen her tür çiçeğe iğne oyası yakışmaktadır. Özellikle de bayanların çok sevdiği çiçekler içerisinde yer alan orkide çiçeği de iğne oyasıyla daha farklı bir hava kazanmaktadır.

İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı

İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı

İğne oyası ile orkide yapımına ilk defa başlamak istediğinizde hiç endişelenmenize gerek kalmamaktadır.  Ancak biraz fazla vakit ayırmanız gerekecektir. Öncelikli olarak orkide çiçeğinin alt yapraklarını oluşturmaya başlayın. 6 ilmekli bir boru elde etmeniz gerekiyor. Bu borunun üzerine yerleştireceğiniz üç büyük yaprak ile temeli atmış olacaksınız. Yapraklarınızı elde etmeye başlayınca ilmeklerinizi arttırarak ilerliyorsunuz. 21 ilmek olana kadar arttırmaya devam ediyorsunuz. 21 ilmeğe ulaşınca da artık 10 ilmek kalana kadar eksiltiyorsunuz.  Bu şekilde üç adet yaprak elde ediyorsunuz. Bu üç yaprağı, 4 katlı iple kontür yaparak uçlarını dikiyorsunuz.

İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı

İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı

Daha sonra üstteki iki yaprağı aynı şekilde ve sayılarda hazırlayarak diğer üç yaprağın üzerine dikimini gerçekleştiriyorsunuz. Yapraklar iç içe geçtikten sonra açık tonlarda başka bir renk seçerek çiçeğinizin fiyonk kısmını hazırlıyorsunuz. 2 zürafa üzerine 3 ilmek çıkarak fiyonk yaprağınızı hazır hale getiriyorsunuz. İki tarafından da arttırarak muazzam bir fiyonk elde ediyorsunuz. Sonrasında da yine başka bir renk iple kenarlarına kontür geçiyorsunuz. Böylece fiyonkunuz da hazır hale geliyor.  En son üzerine kondurmak için mini bir top elde etmeniz gerekiyor. Bu top için de öncelikle az ilmekli bir boru yapıyor ve içini iple dolduruyorsunuz. Artık tek yapmanız gereken hepsini üst üst yerleştirerek çiçeğinizi ortaya çıkarmak. İğne oyaları için resimli anlatım rehberliğine ihtiyaç duyanlar aşağıdaki adımları görsellerden takip edebilirler.

İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı Resimli Anlatım

İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı İğne Oyası Orkide Çiçeği Yapımı igne-oyasi-orkide-cicegi-yapilisi-30

Farklı iğne oyaları için daha önce sizlerle paylaştığımız konulara göz atabilirsiniz.

İğne Oyası Gül Yapımı

İğne Oyası Çiçek Yapımı

İğne Oyası Fiyonk Yapımı

Kolay İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe