İğne Oyası Örnekleri

İğne oyası geleneksel el sanatlarımız içerisinde çok özel bir yere sahiptir. Yapımı çok dikkat isteyen bu zahmetli el işi süslemeler kadınlarımız tarafından oldukça seviliyor. Kültürümüzde de mühim bir yere sahip olan iğne oyası örnekleri havlu kenarı yazma kenarı gibi birçok aksesuarın süslemesinde kullanılıyor. İğne oyası motiflerle ile süslenmiş yemeniler, tülbentler genç kızlarımızın çeyiz sandığındaki olmazsa olmazlarındandır. Ağır bir el işi olan iğne oyası  kadınlar arasında hava atma vesilesi olagelmiştir. Konu komşunun toplandığı günlerde ya da gidilen bir düğünde görülen farklı iğne oyası örnekleri hemen diğer kadınlar tarafından dikkat çeker ve nasıl yapıldığı öğrenilmeye örnek çıkartılmaya çalışılır. Evlilik yaşına gelen kızlar annelerinden iğne oyası modelleri öğrenerek çeyizliklerine en güzel yazmaları, başörtüleri bir bir eklemeye çalışır. Kendisi yapamıyorsa da büyükleri eksiklik olarak gördüğü ve çeyiz serme esnasında mutlaka görülmek istenen bir obje olduğu için bir şekilde tamamlamaya çalışır. Genelde mahallede eli bu işlere yatkın bir komşuya cüzzi bir meblağ karşılığında yaptırıldığı da olur. Şimdiki nesiller iğne oyası, lif örme gibi geleneksel el sanatlarımıza fazla rağbet göstermediği için bu âdet şehirlerde zayıflamış gibi görünse de düğün telaşına girildiğinde mutlaka akla gelir. Fabrikasyon iğne oyası modelleri para ile alınarak çeyizlikler tamamlanmaya çalışılır.

İşte toplumsal yaşantımızda bu kadar önemli bir yeri olan iğne oyası örnekleri artık sosyal ağlar ve bloglar aracılığıyla paylaşılıyor. Kadınların kendin yap atmosferine yaptıkları bu muazzam katkı sayesinde kültürümüzün güzel bir unsuru internete taşınarak yaşatılıyor ve yeni nesilden meraklılar da iğne oyası yapımı öğrenmek için uğraş veriyor. İğne oyası modelleri içerisinde en farklı en güzel örnekleri yapıp paylaşan maharetli hanımlar el emeği göz nuru bu güzellikleri nesilden nesile aktardığı gibi aile bütçelerine de hiç de azımsanamayacak katkılar sağlıyor. Bu uğraşlara biz de elimizden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyoruz. İğne oyası nasıl yapılır diyerek sıfırdan başlayacaklara kolay iğne oyası modelleri ile başlamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü müthiş bir göz kuvveti ve el becerisi isteyen bu el işi sabırsız insanların pek becerebileceği bir şey değildir. Bazen bir iğne oyası örneği çıkarmak için saatlerce uğraşıp bir ilmeği yanlış attığınız için bütün yaptıklarınızı heba edebilirsiniz. İğne oyalarını kıymetli yapan biraz da işin bu zorluk kısmı. Ama gözünüz korkmasın sabır sebatla denemeye devam ederseniz altından kalkılamayacak bir şey değil tabii ki. Öyle olsa bu sanat yüzyıllarca devam edemezdi.

İğne oyası yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Öncelikle doğru iğne ve ipliği seçmelisiniz. Elinizde yazma, tülbent, başörtüsü ya da havluya uygun bir iğne oyası örneği bulup buna uygun renkte ipler seçerek örmeye başlayabilirsiniz. Daha önce de söylediğimiz kolay iğne oyası örnekleri seçmeniz başlangıç aşamasında zorlanıp pes etmemeniz için çok önemli. Doğru örneği seçebilmeniz için size güzel bir iğne oyası derlemesi hazırladık. İçerisinde hem profesyonellere hem de yeni başlayanlara uygun iğne oyası modelleri bulunuyor.

İğne Oyası Örnekleri

Büyütmek için üzerine tıklamanız yeterli.

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

016 Yazma Örnekleri

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe