İğne Oyası Pervane Çiçeği Yapılışı

Rüzgar gülü olarak da bilinen iğne oyası pervane çiçeği yapılışı oldukça fazla tercih edilen bir iğne oyası motifidir. Dilediğiniz her türlü renk ipleri harmanlayarak elde edebileceğiniz pervane çiçeği yapılışı zor gibi görünse de aslında çok basit bir olaydır.

Ve zamanla çok daha güzel yapmaya başlayacağınızdan şüphe yoktur. Öncelikli olarak 3 farklı renk ipinizi seçmeniz gerekiyor. Pervane çiçeğinde en hoş duran renkler ise koyu pembe, pudra pembe ve yeşil olarak tavsiye edilmektedir. Ekstradan bir adet daha renkli ip seçebilirsiniz. En son seçeceğiniz renk hepsinden farklı bir renk olursa daha iyi olacaktır. Çünkü bu rengi en son tomurcuk olarak kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercih ve alternatiflerinize bırakılır.

İğne Oyası Pervane Çiçeği Yapılışı


İplerinizi hazırladıktan sonra ilk yapmanız gereken  pudra pembesi rengi ipi alarak her zamanki gibi parmağınıza dolayarak zürafa yapmanızdır. Parmağınız üzerinden 6 adet zürafa yapıyorsunuz. Bu zürafaların üzerine arttırarak boru şeklinde 8 sıra zürafa çıkmalısınız. 8 sıra boruyu tamamladıktan sonra artık boru etrafına yaprakları yapmanız gerekiyor. Bir zürafadan başlayarak 2 sıra arttırarak yapraklarınızı yapmaya başlıyorsunuz. 4 sıra zürafa çıktıktan sonra artık eksilterek iniyorsunuz ve yaprağınız hazır hale geliyor. Simetrik bir şekilde aralar koyarak iki adet daha yaprak yapmanız gerekiyor. Toplamda üç adet pudra pembesi yaprak elde etmeniz gerekiyor. Bu şekilde üç yaprağınızı tamamladıktan sonra koyu pembe olan ipi alıyor ve aralık koyduğunuz yerlere batarak dış yaprakları yapmaya başlıyorsunuz.

İğne Oyası Pervane Çiçeği Yapılışı

2 zürafa ile başlayarak ve pipitler de koyarak etrafı dolanmaya başlıyorsunuz. Koyu pembe renk iple yalnızca pudra pembesi yaprağın bir kısmını dolamanız gerekiyor. 11 sıra doladıktan sonra artık zaten motif görünür bir hal alacaktır.  12.sırayı tek bırakıyor ve ucunu pudra pembesi yaprakla birleştiriyorsunuz.

igne-oyasi-pervane-02

Aynı işlemi tüm yapraklarınızın üzerine ekleyerek devam ediyorsunuz ve pervane  çiçeğiniz neredeyse hazır hale gelmiş bulunmakta. Şimdi de yeşil ipi alarak parmağınıza doluyor ve 5 tane pipit yapıyorsunuz. Ve alt kısımlarını sıkıyorsunuz ya da büzüyorsunuz. Farklı bir renk ip ile de üzerlerine tomurcuklar konduruyorsunuz. Son işlem olarak bu sapla ve pervane çiçeğinizle tülbent ya da mendil kenarlarına eklemeye başlıyorsunuz.

İğne Oyası Pervane Çiçeği Yapılışı

 

İğne Oyası Gelincik Çiçeği Yapılışı

İğne Oyası Sepet Örneği Yapımı Resimli Anlatım

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapımı Resimli Anlatım

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe