İğne Oyası Teknikleri

Anadolu kadınların gözdesi el işlerinden biri olan iğne oyası, yüzyıllardır yapılmaktadır. Nesiller boyu süregelen ve sadece anneden öğrenilebilen iğne oyası el sanatı, taleplerin artması sonucu, zamanla kursları da açılan bir el sanatına dönüşmüştür. İğne oyası oldukça titiz bir çalışma ve gelişen bir el becerisi gerektirmektedir. İlk defa iğne oyası yapacak kişilerin mutlaka bu sanatı bilen birinden yardım alarak ya da kursa giderek, iğne oyası teknikleri ve iğne oyasının nasıl yapılacağını öğrenmesi gerekir.

İğne Oyası Teknikleri

İğne Oyası Teknikleri

İğne oyasının temel adımları değişmeden pek çok tekniği bulunmaktadır. İğne oyası yapan ya da iğne oyası yapmaya başlayan kişileri bu teknikleri öğrenerek iğne oyası yapmayı eğlenceli hâle getirebilirler. İğne oyası teknikleri arasında; iğne oyası kirpik tekniği, iğne oyası arttırma tekniği, iğne oyası kaya tekniği, iğne oyası zürafa tekniği, iğne oyası kirpik tekniği, iğne oyası kuyumcu tekniği, iğne oyası tığ tekniği ve iğne oyası fiyonk tekniği yer almaktadır. Bu tekniklerin hepsi temel olarak iğne oyası teknikleridir fakat hepsinin de farklı uygulanış şekilleri bulunmaktadır. İğne oyası öğrenmek istiyor ancak kursa gidecek vaktiniz yoksa aşağıda temel iğne oyası teknikleri video anlatımları izleyerek işe başlayabilirsiniz.

İğne Oyası Teknikleri

İğne Oyası Zürafa Nasıl Yapılır?

İğne oyası zürafa tekniğinde iğne oyası yapılacak bezin üzerine iğneye takılan ip yerleştirilir ve ipin hemen altında kalan bezden iğne geçirilir. Daha sonra ise ip iğnenin altından dolandırılır. İp iğneye dolandırıldıktan sonra yavaşça çekilir ve böylelikle bir düğüm atılmış olur. Bundan sonraki düğüm için ise düğümler arasında kısa bir aralık bırakılır ve ilk düğümden gelen ip, iğnenin üzerine yerleştirilir ve ipin dip kısmından tutularak ip iğnenin alt tarafından geçirilerek 2 kez dolandırılır ve ip yine yavaşça çekilerek ikinci düğüm atılmış olur. Bu iki aşamada toplamda bir zürafa oluşmaktadır. İğne oyası zor gözükmektedir fakat öğrenildikten sonra oldukça zevkli bir el işidir. İğne oyasına başlayan kişiler öğrenme aşamasında sıkılabilirler fakat el becerileri geliştikçe yeni ve farklı örnekler çıkaracak, bu doğrultuda da iğne oyasından oldukça zevk alacaklardır. İğne oyası zor değildir fakat oldukça zahmet ve özen gerektirmektedir. Bu özen ve sabır gösterilmezse ortaya güzel bir iğne oyası el işi çıkmayacaktır.

İğne Oyası Pırpır Yapımı

İğne oyası pırpır yapımı için için öncelikle bir zürafa çekmelisiniz. Zürafadaki gibi iğnenin üzerine ipi 2 defa doluyoruz. Çekerek parmağınızla arkadan destek olarak çekiyoruz ve göz kararı uzunluğunu ayarlıyoruz.

İğne Oyası Artırma Eksiltme Tekniği

İğne oyası artırma yapımı için öncelikle iki adet ufak pırpır yapıyoruz. Yaptığımız pırpırların üzerine zürafa yapıyoruz ve aynı yere batılarak tekrar küçük bir pırpır yapıyoruz. Sonra tekrar başa dönüyoruz. Başa ve sonra birer pırpır yaparak 5 sıra ileriyoruz. Kesme yaparak bir üst sıraya geçiyoruz ancak bu defa baştan bir öncekinden başlayarak eksiltme tekniği uygulamış oluyoruz. Bu işlemi her sırada bir ileriki gözden başlayarak devam ettiriyoruz. İğne oyası artırma nasıl yapılır merak edenler için işlemi kısaca özetlemeye çalıştık. Detaylı görsel anlatım için videoyu izleyebilirsiniz.

İğne Oyası Kirpik Tekniği Yapımı

İğne oyası örnekleri elde edebilmek için kullanılan temel yöntemlerden bir tanesi de kirpik tekniğidir. İğne oyası kirpik tekniği nasıl yapılır öğrenmek için yukarıdaki kısa video anlatımı izleyebilirsiniz.

İğne Oyası Çengelli İğne İle Fiyonk Yapımı

İğne oyası fiyonk yapımı için çengelli iğnenin ucunu pense keserek kullanabilirsiniz. Tuhafiyelerde fiyonk yapılışı için kullanabileceğiniz aparatlar da bulunmaktadır. Fiyonk yapımından önce zemin olarak zürafa ya da başka bir teknikle zemin hazırlayabilirsiniz. Sabitlemek için yeterli alanı sağlasın yeter. Fiyonk için öncelikle çengelli iğnenin alt kısmını zemin üzerine denk getirerek sıkıca tutuyoruz. Ardından çatal kısmı üzerine ipimizi aralıklı 13 tur olacak şekilde sarıyoruz. Daha sonra iğne ile sardığımız için alt ilmeğinden geçirerek düğüm atıyoruz. Sıktığımız yeri tam ortalarak sıkıyoruz. İğne oyası fiyonk motifi ortaya çıkmış oluyor. Daha estetik görünmesi için etrafına minik kirpikler yapabilirsiniz.

İğne oyası ve iğne oyası tekniklerini uygulamak isteyenler, başlamadan önce muhakkak iğne oyasını bilen birinden yardım almalı ya da iğne oyası kurslarında iğne oyasının nasıl yapıldığını öğrenmeli ve bu süreçlerden sonra iğne oyasına başlamalıdırlar. İğne oyası ile ilgili detaylı bilgiler ve iğne oyası örnekleri için daha önce paylaştığımız konulara aşağıdaki linklere tıklayarak göz atabilirsiniz.

İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İğne Oyası Örnekleri

İğne Oyası Çiçek Nasıl Yapılır?

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe