İğne Oyası Zambak Yapımı

İğne oyası Türk kültürünün en özgün ve en yaygın el sanatlarından biridir. Kumaş kenarlarının iğne ve çeşitli özellikteki ipler kullanılarak çeşitli motiflerle süslenmesi temeline dayalı bir işlemdir. Havlu, yazma, tülbent, eşarp, mendil, namaz seccadesi, yatak örtüsü, oda takımı gibi çeyizlik eşyaların kenar süslemelerinde abajur, masa lambası süslemede, bebek mevlidi, nikâh şekeri ve düğün davetiyesi düzenlemede iğne oyaları ile yapılmış motiflerden yararlanılır. İğne oyasında geometrik desenlerin yanı sıra fiyonk, kelebek, sepet ve gül, zambak, lâle, papatya, menekşe gibi çiçek motifleri de yaygın olarak yapılmaktadır. Bunlar içinden iğne oyası zambak örneği pratik bir şekilde yapılabilmesi ve hoş görünümüyle özellikle yazma ve havlu kenarları için sıklıkla tercih edilmektedir. Biz de sevilen iğne oyası örnekleri için açıklamalı resimli anlatım paylaşmaya devam ediyoruz. İğne oyası zambak nasıl yapılır merak ediyorsanız aşağıdaki videolu ya da özet anlatımı inceleyebilirsiniz.

 İğne Oyası Zambak Yapımı

Zambak motifi yapmak için ilk önce kumaşın tüm kenarları tırabzanla çerçevelenir. Çiçeği oluşturmak için ilk önce ip parmağa dolanarak 6 zürafa yapılır ve büzülür. Boru biçimine gelinceye kadar zürafa dönme işlemi tekrar edilir. Minik bir zambak için 7-8 sıra yapmak yeterli olacaktır.

Sonrasında her 2 zürafanın üzerinden 3 pipit çıkılır ve ipler düğümlenerek sağ ve sol bölümlerden birer sıra artırılarak devam edilir. 8. Sıradan itibaren 11 zürafaya ulaşıncaya kadar bu işlem sürdürülür ve 11. Sıradan itibaren artırma bırakılır. Burada 11 sıra boyunca artırmasız olarak düz bir şekilde zürafa çıkılır ve 22. Sıradan itibaren sağ ve sol kısımlardan birer motif azaltılarak 3 zürafa kalıncaya kadar bu işleme devam edilir. Bu şekilde ilk çiçek yaprağı elde edilmiş olur. Aynı şekilde iki tane yaprak daha yapılır ve kenarlarından dönülerek uçları birleştirilir. Bu işlem için sert takı iplerinden veya mevcut ipin 4 kat üst üste sarılmış hâlinden yararlanılabilir.

İğne Oyası Zambak Yapımı

İğne Oyası Zambak Yapımı

Bu çiçekten bir adet daha yapılır ve iki çiçek parçası alt ve üst yapraklar birbirini ortalayacak şekilde birleştirilir. Zambağın tohumları yapılırken yine parmağa ip dolanarak 5 zürafa yapılır, 19 sıraya ulaşıncaya kadar boru biçiminde devam ettirilir. Aynı ölçüde 2 boru daha yapılır ve boruların üst kısımları tohum görünümü vermek için farklı renkteki (sarı veya beyaz uygundur) bir iple her zürafaya 2 veya 3 zürafa olacak şekilde oyalanır. Boruların üçü bir araya sabitlenir ve çiçeğin içine yerleştirilir. Böylece zambak ortaya çıkar.

Daha önce paylaştığımız iğne oyası anlatımları için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

İğne Oyası Menekşe Yapımı Resimli Anlatım

İğne Oyası Sepet Örneği Yapımı Resimli Anlatım

İğne Oyası Küpe Çiçeği Yapımı Resimli Anlatım

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe