Kalp şeklinde haşlanmış yumurta yapımı

Haşlanmış yumurta gün içinde defalarca yapabileceğiniz pratik ve sağlıklı gıda olup salatalardan mezelere kadar birçok öğünde kullanılabilmektedir. Özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan haşlanmış yumurtanın servisine biraz renk katabilmek için bugün sizlerle kalp şeklinde haşlanmış yumurta tarifi vereceğiz. Özel günlerde sevdiklerinin yüzünde güzel bir gülümseme yaratabileceğiniz bu tarif için gerekli malzemeler oldukça kolay temin edilebilir ve neredeyse bedavadır.

Gerekli Malzemeler:
– Yumurta (Sayısını kendiniz belirleyebilirsiniz.)
– Tahta çubuk (Kalem vb. her şeyi kullanabilirsiniz.)
– Süt kutusu (Herhangi bir sert saklama kutusu kullanabilirsiniz.)
– Lastik tokalar

[td_block_ad_box spot_id=”custom_ad_2″ spot_title=”- Reklam -“]

Öncelikle standart bir şekilde yumurtalarımızı haşlıyoruz. Haşlamanın tam gerçekleşmesi yani yumurtaların rafadan olmaması gerekiyor.

yumurta-kalp-1

Yumurtalarımız haşlanırken bir yandan da süt kutumuzun ağız kısmını keserek tek yüzeyini alıyoruz.

yumurta-kalp-2

Yumurtalar tamamen haşlandıktan sonra soymamız gerekiyor. Bu aşamadan elleri yakmamaya dikkat edelim. Yumurtaları soyduktan sonra şekilde görüldüğü gibi önce sert kartonumuzu ikiye katlayıp ortasına yerleştiriyoruz. Daha sonra lastik bantlarla sabitleyeceğimiz tahta çubuğumuzu üstten baskı yapacak şekilde koyuyoruz.

yumurta-kalp-3

Ve bu şekilde buzdolabına koyarak 1 saat kadar bekletiyoruz. 1 saatin sonunda karton kutu içerisinden çıkardığımız yumurtalarımız kalp şeklini almış oluyor. Soğuk mezelerde kullanmak üzere afiyet olsun. <3

yumurta-kalp-4

yumurta-kalp[td_smart_list_end]

One Response

  1. Menekşe 20 Ağustos 2015 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe