Kanaviçe Örnekleri ve Etamin Modelleri

Kanaviçe ve etamin işi dikiş ve nakışın dekoratif halidir. Kanaviçe ve etamin işlemek çok uzun bir geçmişe dayanan bir sanattır. Bazı kaynaklara göre Nuh peygamber zamanında bile kanaviçe işlendiği söylenmektedir. Arkeolojik kazılarda bulunan eserlerdeki bazı motifleri inceleyen uzmanlar, kanaviçenin tarihinin çok eski olduğunu söylemektedir. Günümüzde kanaviçe örnekleri ve etamin modelleri halen genç kızların ilgisini çekmektedir. Yapımı kolay olan kanaviçe ve etamin işi, duvar panolarından yastıklara, mutfaktan evin diğer bölümlerine kadar birçok alanı süslemektedir.

Kanaviçe kumaşlar pamuk ipliğinden yapılmaktadır. Tarihte ilk kanaviçe kumaşların ipek ve yün oldukları tespit edilmiştir. Kanaviçe ve etamin işleme, tüm hanımların büyük bir keyifle yaptığı el işlerindendir. Kanaviçe örnekleri ve etamin modelleri süsleme sanatının en önemli ögelerinden olmuştur. Giyimden seccadelere kadar kullanım alanı çok geniştir. Bebeklerin mama önlüklerinde hatta sofra takımlarında bile kanaviçe ve etamin işlerine rastlanmaktadır. Bu nedenle kanaviçe örnekleri bu hobi ile uğraşanların sayısına binaen gittikçe çeşitlenmekte ve artmaktadır.

Kanaviçe Örnekleri ve Etamin Modelleri

Kanaviçe Örnekleri ve Etamin Modelleri

Köy ve kasabalarda hala genç kızların çeyizlerini süsleyen kanaviçe ve etamin işleri örtüler, panolar ve karyola takımları bulunmaktadır. Hayal gücü ile yapılabileceklerin sınırı olmayan bu işlerde birçok teknikle harika işler çıkarılabilmektedir. Kasnağın da kullanılarak çalışıldığı etamin işi çok kolay yapılabilen bir elişi türüdür. Videolu anlatımların olduğu internet sitelerinden kurslara kadar birçok yolla rahatlıkla öğrenilebilecek bir iştir. Özellikle mutfak temalı kanaviçe ve etamin işleri mutfakları renklendirmektedir.

Örnek Kanaviçe İşlemesi

Örnek Kanaviçe İşlemesi

Kanaviçe örnekleri ve etamin modelleri örnek motiflerden yola çıkarak hazırlanan işler kanaviçe ve etamin işini sevenler için büyük bir keyif işidir. Etamin kumaşı karelere bölünmüş şekildedir. Kanaviçe ise üzerine kumaş teğellenerek desenin aktarıldığı bir iştir. Kanaviçede desen işleme işi bittiğinde üzerine teğellenen tül çıkartılır. Alttan desenler ortaya çıkar. Kanaviçe ve etaminde desen işleme tekniği aynı olup birini yapabilen bir kadın diğerini de kolaylıkla yapabilmektedir. Bu nedenle etamin modelleri ölçüleri çok iyi bilerek işlenmeli aksi takdirde ideal sonuç alınamayacaktır.

Kanaviçe Örnekleri ve Etamin Modelleri

Kaneviçe motifleri işlemek için uygun ölçülerde kanaviçe şemaları gerekmektedir. Bu nedenle sizlere sunduğumuz kanaviçe şemalarını ölçülerine uygun olarak çalışmalı ya da uygun oranlarda küçülterek işlemelisiniz. Tüm hobiler gibi kanaviçenin de çeşitli zorluk seviyeleri vardır. Bazı kanaviçe motifleri profesyonellere hitap ederek bazıları ile son derece kolay kanaviçe örnekleri olup bu hobi ile yeni tanışanların pratik yapması için idealdir. Aşağıdaki etamin örneklerinin bitmiş hallerini önizleme olarak sunuyoruz tam boyutlu şemaları indirmek için lütfen aşağıdaki butonları sağ tıklayıp FARKLI KAYDET diyerek bilgisayarınıza ya da tabletinize indirip çıktı alınız. Kanaviçe şemalı örnekler bazen JPEG bazen de PDF olarak hazırlanmış olabiliyor. PDF olanları açabilmek için bilgisayarınızda bir PDF görüntüleyici bulunmalıdır.

Kanaviçe Motifleri

Kanaviçe Motifleri 11.5 x 11.5 CM

Kanaviçe Ev Motifi

Kanaviçe Ev Motifi 11×11 CM Şema

Kanaviçe Buzlu Cam Motifi

Kanaviçe Buzlu Cam Motifi 14 x 14 CM Şema

Kanaviçe Gül Motifi

Kanaviçe Gül Motifi 7.6×7.6 CM Şema

Kanaviçe Kuş Motifi

Kanaviçe Kuş Motifi 5.7×5.7 CM Şema

Kanaviçe Matruşka Motifi

Kanaviçe Matruşka Motifi 12.7×15.2 CM Şema

Kanaviçe Kardan Adam Motifi

Kanaviçe Kardan Adam Motifi 10 x 7 CM Şema

Kanaviçe Düş Kapanı

Kanaviçe Düş Kapanı 8.6 x 12.70 CM Şema

Kanaviçe Sakura

Kanaviçe Sakura 18 x 16.7 CM Şema

Kanaviçe Renkli Kelebek Motifi

Kanaviçe Renkli Kelebek Motifi 18.3 x 17.24 CM Şema

Kanaviçe Kar Taneleri Motifi

Kanaviçe Kar Taneleri Motifi 18 x 26 CM Şema

Kanaviçe Sonbahar Yaprakları Çerçeve

Kanaviçe Sonbahar Yaprakları Çerçeve 27 x 27 CM Şema

Kanaviçe Papatya Motifi

Kanaviçe Papatya Motifi 19 x 15 CM Şema

Kanaviçe motifleri gibi kendin yap hobilerine meraklıysanız aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir.

Kanaviçe Kolye Yapımı

2016 Yazma Örnekleri

İğne Oyası Örnekleri

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe