Kar küresi yapımı

Yılbaşı moduna iyice girilmişken sevdiklerinize hediye alma telaşı başlamıştır. Ancak parayla alacağınız hiçbir hediye ellerinizle yaptığınız deyim yerindeyse içine sevginizi kattığınız şeyler gibi olmayacaktır. Maksat gönül alma olunca küçük büyük demeden herkesi sevindirmenin en güzel yollarından bir tanesi de el yapımı küçük hediyelikler hazırlamaktır.Yılbaşı denince akla ilk gelen olmasa da mutlaka gelen şirin biblolar ve kar küreleri de bu hediyelerin bizce en güzellerinden. Bu nedenle bugün sizlerle kavanozdan basit bir kar küresi yapımı paylaşacağınız. Kar küresi nasıl yapılır anlatımına geçmeden önce küçük bir ön bilgi: El yapımı kar küresi içi şekilde yapılabilir sulu ya da susuz. Hangisini yapacağınıza karar verdikten sonra kendin yap kar küresi için gerekli malzemeleri temin edebilirsiniz.

– Cam kavanoz (Kadeh, akvaryum gibi içini görebileceğiniz kapaklı şeffaf her şeyi kullanabilirsiniz.)
– Suya dayanıklı silikon yapıştırıcı
– Süsleme için çam ağacı, Neol Baba gibi küçük oyuncak figürler (Kullanacağınız kavanozun boyutuna uygun olmasına dikkat edin.)
– Sim ya da yapay kar (Simlerinizin büyük taneli ve renkli olmasına özen gösterin ki daha hoş bir görünüm elde edebilesiniz.)
– Su ve gliserin (Normal su da kullanabilirsiniz ancak saf su kullanmanızı tavsiye ederiz. Gliserin zorunlu değil ancak simlerin daha uzun süre su içinde salınmasını sağlaması bakımından önemli. Eczanelerde bulabilirsiniz.)

Kar küresi yapılışı:

İlk olarak kavanozumuzun kapağına figürlerimizi düzgünce yerleştirmekle başlayacağız. Burada dikkt edilmesi gereken oyuncaklarımızın kavanozumuzun boyutuna uygun olması ve kapağı takarken yamulmaması için olabildiğince kapağın ortasına yerleştirilmesi. Yapıştırıcımızı kapağın tam ortasına yeterince dökerek figürlerimizi üzerine oturtuyoruz ve bikaç dakika kurumaya bırakıyoruz. Bu esnada kavanozun içine saf su doldurup simlerimizi boşaltıyoruz. Eğer varsa 8-10 damla kadar da gliserin ekleyebilirsiniz. Susuz kar küresi yapacaklar için bu adımlar gereksizdir. Sadece simleri eklemeleri yeterli. Altına figürlerimizi yapıştırdığımız kapağı dikkatlice su dolu kavanozumuza sokuyoruz ve sıkıca kapatıyoruz. Dilerseniz sızma yapmaması için kenarlarına da silikon sürebilirsiniz. Ters çevirdiğiniz anda kar küresi bütün şirinliği ile hazır olacak. Eğer el yapımı hediye olarak hazırladıysanız altına küçük bir platform yapıp rengarenk boyayabilir ya da kapak kısmına kurdelalar bağlayabilirsiniz.

kar-küresi-yapımı

kar-küresi-yapımı-2

kar-küresi-yapımı-3

el-yapımı-kar-küresi

4 Comments

  1. agario game 6 Eylül 2015 Cevapla
    • busenur 23 Kasım 2016 Cevapla
  2. Deniz 2 Şubat 2016 Cevapla
  3. ışılay 26 Aralık 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe