Keçe tabanlı patik yapımı

Mâlum önümüz sonbahar kış; havalar hafiften soğumaya başladı bile. Kış demek örgü işleri için en güzel bahane demek. Atkılar, eldivenler, kazaklar aklınıza gelebilecek her şeyi örüp kullanabileceğimiz güzel bir mevsim anlayacağınız. Özellikle sıradan örgü örneklerine yapacağınız küçük ve yaratıcı dokunuşlarla harikulade sonuçlar elde etmeniz mümkün. O yüzden biz de bugün kışın vazgeçilmezlerinden patik yapımı hakkında güzel bir tarif paylaşalım istedik. Patik yani örgü çorap yapımı incelikli ve meşakkatli bir iştir ve birçok örme tekniği bulunuyor. Bugün sizlerle paylaşacağımız keçe tabanlı patik yapımı ile ayakkabı gibi giyebileceğiniz çoraplar yapabilirsiniz. Kısaca malzemeleri saymak gerekirse: ayakkabıcılardan bulabileceğiniz keçe tabanlar, tığ ve dilediğiniz renkte orlon ip yumakları. Örneğimizde iki renk kullanılmış ancak bu konuda tamamen özgürsünüz.

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-10

Araç gereçlerimizi edindikten sonra ilk olarak keçen altlıklarımızı resimde gördüğünüz gibi kenarlarından nizami şekilde deliyoruz. Delme işlemini ayakkabıcılarda bulunan bir makineyle kolayca yaptırabilirsiniz. Makine yoksa meraklanmayın sağlam uçlu kesici bir alet ya da çuvaldız tarzı büyük bir iğne de işinizi görür. Delikleri tamamladıktan sonra yine aşağıdaki örneklerde gördüğünüz gibi etrafınıza zincir çekerek dolduruyoruz.Çektiğimiz zincirleri keçeye açtığımız deliklere şekildeki gibi bağlıyoruz.

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-01

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-02

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-03

Bağlama işleminden sonra sıradan örgü işlemleriyle iki parmak kadar örüp diğer renk ipimile 1-2 sıra gidiyoruz. Daha sonra patiğimizin üst kısmını yan taraflarla birleştirerek yarıya kadar örüp zincir çekiyoruz. Dilerseniz isteğinize göre fiyonk gibi süslemeler de yapabilirsiniz.

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-04

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-07

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-06

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-05

Ayak ölçünüze göre katlarımızı bitirdikten sonra en üst kısıma farklı renk ip kullanarak tığ ile geçiyoruz ki patiğimiz ayağımıza tam otursun. Keçe tabanlı patiğimiz hazırdır, güle güle kullanın.

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-08

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-10

Keçe-Tabanlı-Patik-Yapımı-09

2 Comments

  1. Sinan Teker 14 Ağustos 2015 Cevapla
  2. Gözde 17 Ağustos 2015 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe