Keçeden telefon kılıfı yapımı

Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Elerimiz kolumuz gibi kullandığımız akıllı telefonları tıpkı uzuvlarımız gibi zaman zaman düşürüp, kırabiliyor ya da çizebiliyoruz. Bu gibi darbelerden korumak için telefon kılıfları en etkili çözüm gibi görünse de ailedeki herkese birer kılıf almaya kalkınca astarı yüzünden pahalıya gelebiliyor. Bu nedenle size keçeden telefon kılıfı yapımı ile ilgili harika bir kendin yap projesi sunacağız. Projemizde yapacağımız el yapımı telefon kılıfları iPhone 5 için ayarlanmış ölçülerde olacak ancak kolayca kendi telefon modelinize adapte edebilirsiniz. Keçe kılıflarımızı bir iki cepli ya da cepsiz olarak yapabilirsiniz. Ancak otobüs kartı, paso gibi sık sık kullandığımız şeyleri yanımızda ekstra bir şeye ihtiyaç duymadan taşımak için 2 cepli telefon kılıfı yapmanızı tavsiye ederim. Bu kısa girizgahtan sonra telefon kılıfı yapımı için gerekli malzemelerimizi verelim:

– Çeşitli renklerde yün keçe parçaları (Tek renk de kullanabilirsiniz fakat cepli yapacaksanız farklı renkler kullanarak çok hoş sonuçlar elde edebilirsiniz.)
– Makas
– Toplu iğneler
– Dikiş makinesi

keçeden-cep-telefonu-kılıfı-malzemeler

Öncelikle keçelerimizde aşağıdaki ebatlarda 3 parça kesiyoruz. Bu işlemi yapmadan önce hangi rengin görünen kısımda kalmasını istediğinize karar verin.

1 adet 8cm x 26cm
1 adet 8cm x 24cm
1 adet 8cm x 13cm

Hazırladığımız parçalardan en uzun olanı hariç diğer iki kısa parçanın bir ucunda çarpaz olarak 6 cm’lik bir kesit alıyoruz.

keçe-telefon-kılıfı-cepli-yapılışı

Keçelerimizi dikim işlemine hazırladıktan sonra öncelikle en uzun parçayı ikiye katlayıp toplu iğne ile sabitliyoruz. Orta cep olarak kullanacağımız en kısa parçayı iki katladığımız keçenin tam ucundan başlayarak üstüne toplu iğne ile tutturuyoruz ve dikiş makinesinde etrafını dikiyoruz. Son olarak da ikinci cep için kullanacağımız 24 cm’lik parçayı ikiye katlayıp orta cep olarak kullandığımız parçanın ağzından 2-3 cm aşağıda başlayacak şekilde ikiye katlayıp toplu iğne ile sabitliyoruz ve dikiyoruz.

feltsleeveprocess

İki cepli keçe telefon kılıfımız hazır, güle güle kullanın!

keçeden-cep-telefonu-kılıfı-01

keçe-telefon-kılıfı-cepli

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe