Kendin Yap Abajur Yapımı Projeleri

Abajur yapımı uygulaması en kolay kendin yap projeleri arasında yer alıyor. Özellikle öğrencilerin teknoloji tasarım derslerinde kullanabileceği abajur yapılışı tariflerine daha önce sitemizde bikaç kez yer vermiştik. Bugünkü paylaşımımızda da size toplu halde el yapımı abajur modelleri ve yapılışları derlemesi sunmaya çalışacağız. Abajur nasıl yapılır diye daha önce hiçbir araştırma yapmadıysanız abajur yapımında kullanılan malzemeler listesini görüp şaşırabilirsiniz zira kullanabileceğiniz materyaller neredeyse sınırsız. Abajur malzemeleri biraz da sizin yaratıcılığınıza bağlı olarak değişebilir ancak hemen hemen hepsinin kullanım mantığı aynıdır. Lafı daha fazla uzatmadan sizi evde abajur yapımı için değerlendirebileceğiniz diy projeleri ile başbaşa bırakalım.

Kendin Yap Abajur Yapımı Projeleri

Etekten Abajur Yapımı

El yapımı abajur

El yapımı abajur

Sitemizde paylaştığımız en eski kendin yap projelerinden biri olan etekten abajur yapımı projesi dikiş konusuna aşina olanlar için gayet uygulanabilir bir proje.

Detaylı anlatım: http://kendinyap.gen.tr/etekten-abajur-yapimi/

Ahşap abajur başlığı yapımı

El yapımı ahşap abajur

El yapımı ahşap abajur

Bu diy projesi tamamen profesyonel ellerden çıkma. Yaratıcı marangoz abimiz yerpare bir kütüğü işleye işleye yukarıda görmüş olduğunuz el yapımı ahşap abajura çeviriyor. İlham almak için izlenesi bir videolu anlatım.

Videoyu izlemek için: http://kendinyap.gen.tr/ahsap-abajur-basligi-yapimi/

Karton Abajur Yapımı

Mukavva Karton Abajur Yapılışı

Mukavva Karton Abajur Yapılışı

Abajur yapımı için çok farklı malzemeler kullanabileceğinizi yazımızın girişinde söylemiştir. Oldukça kolay abajur yapımı için mukavve ya da karton kullanabilirsiniz. Öğrenci arkadaşların teknoloji tasarım ödevleri için kullanabileceğini gayet basit ve güzel bir proje.

Detaylı Anlatım: http://www.tasarimharikasi.net/kartondan-dekoratif-abajur-yapimi.html

Tahta Çubuklardan Abajur Yapımı

Tahta Çubuklardan Abajur Yapımı

Tahta Çubuklardan Abajur Yapımı

Çinlilerin yemek yemek kullandıkları tahta çubukları (chopsticks) kullanılarak yapılmış harika bir abajur başlığı yapımı. Detaylar ve resimli anlatım için: http://www.howjoyful.com/2011/10/chopstick-lampshade-tutorial/

Ombre Abajur

El Yapımı Ombre Abajur

El Yapımı Ombre Abajur

Birbiriyle uyumlu renklerin geçişi olarak tanımlayabileceğimiz ombre tekniği saçlardan oje desenlerine kadar birçok amaçla kullanılabiliyor. Ev aksesuarları da bu tekniği uygulayabileceğiniz en güzel kendin yap alanlarından bir tanesi. Ombre abajur evinizi renklendirerek dekoratif hava katacaktır.

Detaylı anlatım: http://annie-nilsson.blogspot.com.tr/2011/11/ombre-hair-dye-lampshade.html

Kumaş Abajur Başlığı Yapımı

Kumaş Abajur Başlığı Yapımı

Kumaş Abajur Başlığı Yapımı

Farklı desenlerde kumaşlar el yapımı abajurlar için kullanabileceğiniz en güzel malzemelerden sadece bir tanesi. Son derece dekoratif işler çıkartabileceğiniz örnek bir uygulamayı yukarıda görüyorsunuz. Siz de bu tarz bir abajuru rahatlıkla yapabilirsiniz.

Detaylı anlatım: http://www.brit.co/diy-lampshades/

Zigzag Desenli Abajur

Zigzag Desenli Abajur

Zigzag Desenli Abajur

El yapımı abajurların ne kadar dekoratif olabileceğiniz bu harika kendin yap uygulamasında görebiliyorsunuz. Şık bir şişe ile tamamlayabileceğiniz zigzag desenli abajurunuz fabrikasyon ürünlerden çok daha şık olabilir. Nasıl yapılır öğrenmek için kaynak siteyi inceleyebilirsiniz.

Detaylı anlatım: https://pompandcircumstance.wordpress.com/2012/02/14/chevron-lamp-shade-diy/

Sprey Boya ile Abajur Başlığı Yapımı

Sprey boya ile renklendirilmiş el yapımı abajur

Sprey boya ile renklendirilmiş el yapımı abajur

El yapımı abajur modelleri ve yapılışları için kullanılan tekniklere baktığımız zaman çoğu projede eski bir abajurun çerçeve olarak kullanıldığınız görüyoruz. Sıfırdan yapmak yerine işleyerek dönüştürmek zaten her kendin yap meraklısının ilk aklına gelen işlem oluyor. Siz de aynı mantıkla sprey boya ile eski bir abajuru yeniden renklendirip kullanabilirsiniz. Eski abajurunuzu değerlendirmek istiyorsanız yukarıda örneğini gördüğünüz diy projesi size yol gösterici olabilir. Böylece evinizin renk tonları ile uyumlu süper dekoratif abajurlara bir dünya para vermek zorunda kalmazsınız.

Detaylı anlatım: http://decorchick.com/spray-painted-lamps/

Balondan Abajur Yapımı

Balon ve ipler kullanılarak uygulayabileceğiniz farklı ve hoş bir abajur yapımı… Türkçe anlatımla videoyu izleyerek siz de kolayca yapabilirsiniz.

İpten Abajur Başlığı Yapımı

İpten Abajur Başlığı Yapımı

İpten Abajur Başlığı Yapımı

Mobilya yenileme ve eskileri değerlendirme söz konusu olunca kullanamayacağımız malzeme yok gibi. Renkli ipler bu konuda hayat kurtarıcı olabiliyor. Bikaç satır yukarıda bahsettiğimiz ombre tekniğini iplerle uygulayarak siz de pastel tonlarda harika bir abajur başlığına sahip olabilirsiniz. Diğer projelere göre biraz daha fazla emek ve vakit harcamayı göz alıyorsanız bu tekniği mutlaka değerlendirin.

Detaylı anlatım: http://www.vintagerevivals.com/2011/10/yarn-ombre-lampshade-tutorial.html

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe