Kol Örgüsü ile 30 Dakikada Sonsuz Atkı Yapımı

Örgü örmenin birçok çeşidini biliyor ve kullanıyoruz. Geleneksel yöntemlerimizden tığ, şiş, iğne, kasnak örgüsü gibi aşina olduğumuz yöntemlerin dışında kol örgüsü de giderek yaygınlaşmaya başladı. Kabarık ve pofuduk aksesuarlar örmek için harika bir yöntem olan kol örgüsü öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu izleyerek sonsuz atkı yapımı ile işe başlayabilirsiniz Hem kışın sıcacık tutacak bir atkı örmüş hem de bu güzel tekniği öğrenmiş olursunuz.

Kol Örgüsü Nasıl Yapılır?

Çift yünle öreceğiniz “sonsuz” boyun atkısı için; en kalın yünlerden 4 yumak (100 gr/40m’lik) veya 2 yumak (150 gr/100m’lik) alın. Nako’nun Spagetti modellerini kullanabilirsiniz.

2 yumağın uçlarını birleştirip, ilmek atmak için yünün ucundan 4 kol boyu (yaklaşık 3m) ölçekle ayırın.

Önce bir ilmek atıp, sağ bileğinizden geçirip kaydırın.

Şimdi sağ kolunuza en az 12 ilmek atın. Yumağın ucundan başlamayı unutmayın, baş parmağınızla ana yünün devamını kullanacaksınız.

2. sırayı yapmak için; sağ elinizde öreceğiniz yünü tutarken ilk ilmeği (ipin içinden geçirip) bileğinizden çıkartın ve sol bileğinize geçirin. Aynı şekilde devam ederek, yeni sıralar oluşturun.

Boyun atkısının sonuna geldiğinizde kesim işlemi için;

  1. ilmeği 2. ilmeğin üzerinden geçirin. Geri kalan ilmekleri de aynı şekilde bir öncekinin üzerinden geçirerek, işleme devam edin.
  2. Kesim işlemini bitirmek için yünü elinizdeki son ilmeğin içinden geçirip çekerek sıkıca düğümleyin. Ucunda en az 70 cm ip bırakın.

Sonsuz atkınızı tamamlamak için bir yere yayın ve sağ ucunu alarak karşı uçla birleşecek şekilde katlayın. Ucunda bıraktığınız ipi her iki taraftan, ilmeklerin arasından çaprazlama geçirerek dikişi tamamlayın. Bitirme ucunun iç tarafta saklı kalmasına dikkat edin. Sıkı bir düğüm atarak bitirin ve ipin fazlalığını kesin.

kol-orgusu-atki

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe