Kolay Çanta Yapımı

Bugün sizlerle her kendin yap severin ihtiyacını görecebilecek kolay çanta yapımı paylaşacağız. Gerek evde gerekse de iş yerlerimizde irili ufaklı birçok çanta kullanıyoruz. Bu çantaları makyaj çantası, sırt çantası gibi amaçlarına göre birbirinden ayırsak da temelde hepsinin işlevi aynı. Bu nedenden dolayı bugün paylaşacağımız diy projesinin ebatlarının değiştirerek farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Makyaj malzemelerinin için harika bir saklama işlevi görebileceği gibi kalemlik ya da çocuklarınızın puzzle, lego gibi küçük oyuncaklarını ayak altından kaldıracak güzel bir çantaya sahip olabilirsiniz.

El yapımı çanta

El yapımı çanta

El yapımı çanta için öyle çok kapsamlı bir malzeme listesi bulunmuyor. Tarifi kolay ve uygulanabilir yapan en önemli özelliği de bu zaten. Çanta yapımı için en önemli malzememiz sizin de tahmin edebileceğiniz gibi kullanacağımız kumaşın niteliği olacak. Benim tavsiyem su geçirmez ve göze hoş gelen bir kumaş kullanarak banyo ya da lavabo gibi ortamlarda da rahatça kullanabileceğiniz bir çanta yapmanız yönünde olacak. Kendin yap çanta için kullanacağımız diğer bir malzeme ise fermuar ve iki malzemeyi birleştirmek için de beyaz ip geçirilmiş bir dikiş makinesi. Keçe işleri ile ilgileniyorsanız üzerine minik motifler ya da isim de yazabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış. Sonuçta el yapımı tüm işler de olduğu gibi hayal gücünüzü kullanarak tarifi istediğiniz gibi özelleştirebilirsini. Bu noktada tavsiyem kaneviçe işlerine yatkındığınız varsa biraz emek verip güzel bir motif işleyerek hediyelik olarak da kullanmanız yönünde olacak. Bu kadar gevezelikten sonra artık kolay çanta yapımı için hazırlıklara girişelim.

Kolay Çanta Yapımı

Kolay çanta yapımı malzemeler

Kolay çanta yapımı malzemeler

Malzemelerimizi temin ettikten sonra görseldeki ölçülere göre kesim yapalım.

Kolay Çanta Yapımı Ölçüler

Çanta yapımı için gerekli ölçüler ve şema

İşaretlemeyi kumaşın arka kısmında kalemle yapabilirsiniz.

Kesim işleminden sonra fermuarımızı şekildeki gibi yerleştirelim ve dikiş makinesinde dikelim

Kolay Çanta Yapımı

Kumaşın tersini alarak iki ucunu fermuarı dikmek suretiyle birleştiriyoruz.

Kolay Çanta Yapımı

Uç kısımlarını yarım parmak içeriden kalacak şekilde makinede sabitleyelim.

Kolay Çanta Yapımı

Aynı işlemi diğer uç içinde uyguluyoruz.

Kolay Çanta Yapımı

Fermuarın ardından kesimde belirlediğimiz köşeleri elimizle aynı renk iğne iplik kullanarak dikelim.

Kolay Çanta Yapımı

Dikiş makinesi kullanımına aşina değilseniz ya da dikiş makineniz böyle ince bir dikişe uygun değilse mutlaka kesim noktalarını birleştirme işini elde yapınız.

Kolay çanta nasıl yapılır merak edenler gördüğünüz gibi son derece sabit birkaç dikiş numarasıyla bu harika el yapımı çanta ortaya çıktı. Siz de hem elinizdeki kumaşları değerlendirmek hem de ihtiyaçlarını görmek için bu güzel tarifi uygulayabilirsiniz. Bir başka kendin yap projesinde görüşmek üzere…

 

El yapımı çanta

El yapımı makyaj çantası

El yapımı çanta

Çanta dikimi için farklı projeler arıyorsanız daha önce paylaştığımız konulara aşağıdaki linklere tıklayarak erişebilirsiniz.

Hediye Kutusu Yapımı

Bambu Makyaj Çantası Yapımı

Keçeden çanta yapımı

Eski çantalar için şekillendirici yapımı

Keçeden Çanta Yapımı Resimli Anlatım

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe