Kumaş Sertleştirici Kola Yapımı

Kumaş sertleştirici kola gömlekleri ütülü tutmak için kullanılan oldukça eski bir yöntemdir. Türkülerde bile kendine yer bulan bu pratik yöntemi siz de farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Özellikle dantelle yapılan kendin yap projeleri söz konusu olduğunda ortaya mükemmel dekoratif işler çıkarmanızı kolaylaştıracak kola yapımı için malzemeler her evde bulunan cinsten. Kumaş sertleştirici kola yapımı için sadece su ve nişasta kullanacağız. Uygulama kolaylığı sağlaması açısında bir adet sprey şişesini elinizin altında bulundurmakta da fayda var.

Kumaş Sertleştirici Kola Yapımı

Kumaş Sertleştirici Kola Yapımı

Kumaş Sertleştirici Kola Yapımı

Malzemeler: 1 bardak su, 1 tatlı kaşığı nişasta, karıştırma kabı

Yapılışı: Suyumuzu ve nişastamızı karıştırma kabına dökelim ve kısık ateşteki ocağa koyalım. Sürekli karıştırarak kıvam tutuncaya kadar ısıtalım. Kaynama noktasına erişince oçaktan indirerek soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra kumaşa uygulamasını kolaylaştırmak için sprey şişeye doldurup öyle kullanabilirsiniz. Kolamızın yumuşaklığını ve sertliğini nişastanın miktarını artırıp azaltarak ayarlayabilirsiniz. Daha yumuşak bir kola elde etmek için nişansta miktarını yarım tatlı kaşığına düşürmeniz, daha sert bir kola elde etmek isterseniz de 2-3 tatlı kaşığı nişasta kullanabilirsiniz. Eğer dantel sertleştirmek için kullanacaksanız bu miktarı 2-3 yemek kaşığına kadar çıkarabilirsiniz.

Bu tarifi kullanarak dantelden tabak yapabilirsiniz. Dantelden tabak nasıl yapılır öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Dantel Tabak Yapımı

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe