Makaron (Macaron) Nasıl Yapılır?

Makaron Yapımı İçin Gerekli Malzemeler:

125 gram badem tozu
125 gram pudra şekeri
80 gram yumurta akı
120 gram toz şeker
100 gram krema
200 gram çikolata
50 gram su
Ahududu aroması
Gıda boyası

Makaron hamuru hazırlama

Önce toz şekerimizi ve suyumuzu bir kaba koyup ocağımızda kaynatıp şurup haline getiriyoruz. Şurup haline gelirken mutlaka bir gıda derecesine ihtiyacımız var. Macaron yapımı kesinlikle derecesiz ve tartısız olmaz çünkü göz kararı miktarlarla kesinlikle istenilen kıvamları yakalayamazsınız. Yumurta beyazımızın miktarını mutlaka tartıyla ölçerek belirlemeliyiz. 112 dereceye şurubumuz geldiğinde yumruta aklarımızı miksterle çırpmaya başlıyoruz. Çırparken birkaç damla gıda boyası ekliyoruz ne kadar koyu olmasını istiyorsanız o kadar damlatabiliriz. 118 dereceye gelen şurubumuzu ocaktan indirip çırptığımız yumurta beyazımıza katıyoruz. Makaron tarifimizin en hassas kısmına geldik. Badem tozu ve pudra şekerinden oluşan karışımı yumurta beyazımızı söndürmeden birbirine ekleyeceğiz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken birden değil 4-5 sefer olacak şekilde ekleyip yavaş yavaş altüst ederek karıştırmak. Spatula benzeri yayvan bir kaşık kullanırsanız en iyi sonucu almanıza yardımcı olur. Karıştırırken 1-2 danla ahududu aroması katabiliriz. Aromayı fazla abartmayın yoksa dilde yanma hissi uyandırabilir. Karıştırma işlemi kıvamı buluncaya kadar devam edip daha sonra elde ettiğimiz makaron hamurunu sıkma torbamızın içine koyacağız.
makaron1

makaron2

Makaron nasıl sıkılır?

Ortalığı kirletmemek için sıkma torbamızı uç kısmı aşağıya gelecek şekilde sürehi benzir bir şişeye koyup hamurumuzu içine dolduralım. Yatay vaziyette tezgaha koyup elinizin yanıyla vurarak havasını alın. Kapta ve spatulada kalan kısımları yağlı kağıdı tepsiye yapıştırmak için kullanın. Tepsinin uç ve kenar kısımlarına artan hamurdan sürdükten sonra yağlı kağıdı güzelce yapıştırıp sıkma işlemine geçebiliriz. Sıkma işlemi için öncelikle torbamızı düzgün tutmamız çok önemli. Bir elinizle 2-3 tur arka kısmını bükerek iyice havasını aldığımız sıkma torbasını üst kısmından tutarken diğer elinizle uç kısmını tutun. Tepsiye yarım santim kala arka kısımdan sıkmaya başlayın, uç kısmını tutan elinizle sadece hamuru yönlendirin ve sıkma işlemini mutlaka yana doğru çekerek bitirin.
makaron3

makaron4

makaron5

makaron6

Makaron nasıl pişirilir?

makaron7
Bu işlem bittikten sonra yumurta akından kaynaklanan hava baloncuklarını gidermek için tepsinizi 3-4 kere tezgaha vurun. Yeterli gelmezse bir elinizle turup diğer elinizle altına kuvvetlice vurun. Böylece makaronlarınız yayvan olacaktır. Kurabiyelerinizin havası alındıktan sonra fazla nemli olmayan, cereyan yapmayan bir yerde 30-45 dk arası bekletiyoruz. Makaronlara parmağınızla dokunduğunuzda yapışma yapıp yapmadığına bakarak ne kadar süre bekleteceğinizi ayarlayabilirsiniz. Kabuk tuttuktan sonra 160. derecelik fırındna 12-13 dk. pişmeye bırakalım. Fırından çıktıktan sonra kabarıp eteklendiyse makaronlarımız hazır demektir. Soğuyana kadar bekleyip bıçak ya da spatula yardımıyla çıkartabilirsiniz. Daha sonra arasına ganaj krema ile dolgu yapıp oda ısısında 2 saat dinlendiriyoruz. Sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

2 Comments

  1. Emrah 25 Ağustos 2015 Cevapla
  2. uğur 30 Ekim 2015 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe