Mikrodalgada patates cipsi yapımı

Türk milleti olarak abur cubur yemeyi ne kadar sevdiğimiz herkesin mâlumu. Patates cipsleri de bu abur cuburların en başında yer alıyor. Özellikle çocukların market reyonlarının müdavimi olduğu düşünülürken bu durum sağlık açısından büyük riskler barındırıyor. Fabrikalarda üretilen papates cipslerini çocuklarına yedirmeye gönlü el vermeyen ebeveynler için evde patates cipsi yapımı artık sıradan bir hal aldı. Bizde bu yazımızda ev yapımı patates cipsi nasıl yapılır denemek isteyenler için mikrodagada patates cipsi yapımı anlatacağız.

Gerekli malzemeler: Mikrodalga fırın, porselen tabak, az miktarda yağ, patates, istediğiniz incelikte kesecek bir rende.

İlk adım olarak rendemizde patatesimizi rendeliyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta patatesleri yemek istediğimiz incelikte kesmek. Eğer patates cips yapıyorsak bu incelik tabii ki çok ince olmalı. Yemek istediğimiz kadar patatesi rendeliyoruz. Bir önemli nokta ise eğer patateslerimiz temiz bir şekilde yıkandı ise kabuğu ile rendeleyebileceğimizdir.

cips1

cips2

Daha sonra tabağımıza ince bir tabaka sağlayacak şekilde yağımızı döküyoruz.

cips3

Yağımızı bir güzel yaydıktan sonra patateslerimizi birbirine temas etmeyecek şekilde diziyoruz. Bu patateslerimizin birbirine yapışmaması için gerekli. Daha sonra istediğimiz baharatları ekiyoruz.

cips4

Yapım işlemi bittikten sonra sıra geliyor kızartmaya. Mikrodalga fırınımızı en yüksek dereceye ayarladıktan sonra 3 dakikaya ayarlayarak patateslerimizin kızarmasını bekliyoruz.

cips5

Son olarak kızaran ve çıtır çıtır olan patateslerimizi afiyetle yiyebiliriz. Pişkinlik ve baharatını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Afiyet olsun.

cips6

5 Comments

  1. Farklı Tarifler 2 Eylül 2015 Cevapla
  2. islami sohbet 21 Eylül 2015 Cevapla
  3. Muhammed 24 Eylül 2015 Cevapla
  4. ikinci el 27 Eylül 2015 Cevapla
  5. Adl Belge 14 Mart 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe