Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Örgü işleri ülkemizde de sevilen ve yaratıcılıkta sınır tanımayan bir hobi. Çeşitli örgü teknikleri kullanılarak yapılan ev aksesuarları hediye fikirleri olarak her zaman değerlendirmeye alınmalı. Böylece hem para harcamadan hem de çok özgün işler ortaya çıkartılabiliyor. Biz kendin yap ailesi olarak elimizden geldiğince bu işleri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bugün sizlerle paylaşacağımız örgü bardak altlığı yapımı da onlardan biri. Bazı kendin yap projeleri gibi bu aksesuarın yapımı da öyle çok örgü uzmanı olmayı gerektirmiyor. Resimli anlatım ile bardak altlığı yapılışı hakkında aklınızda hiçbir soru işareti kalmadan fikir edinebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi öncelikle projemiz için gerekli malzemeleri sayalım. Bardak altlığı yapımı için kullanacağımız malzemeler son derece ucuz ve kolay temin edilebilir şeyler.

Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Bardak Altlığı Yapımı için Gerekli Malzemeler

  • Renkli orlon örgü ipleri
  • Bir adet plastik tabak
  • Makas ve kalın plastik iğne

Bardak Altlığı Malzemeler

Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Malzemelerimizi temin ettikten sonra ilk olarak plastik tabağımızı makas yardımıyla örgü için hazır hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için tabağın kenarındaki oyukları ölçü olarak kullanacağız ve her 3 oyukta bir tane 1 cm derinliğinde kesikler açalım. Bu rakamların kullanacağınız tabağın büyüklüğüne göre kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Kesim işlemimiz bittikten sonra orlon iplerimizden (tercihen çok da cafcaflı olmayan bir renk olsun) birinin ucuna büyükçe bir düğüm atarak 1 nolu kesiğin arasına yerleştirip tabağın arkasından önüne doğru geçirelim. İpin kesiğin arasından geçmediğinden emin olduktan sonra karşı bölgesinde bulunan 2 nolu kesiğe geçirip önden arkaya doğru çekelim. 2 nolu kesiğin arkasından 3 nolu kesiğin önüne geçirdiğimiz ipi karşıdaki 4 nolu kesiğin önüne çekelim. 4 nolu kesiğin arkasından 5 nolu kesiğe onun arkasından da karşıdaki 6 nolu kesiğe ipi ulaştıralım. Bu işlemi bütün kesikler için yapıp sonunda düğüm atarak iplerimizle tabağın önünde gergin bir ağ oluşturacak şekilde sabitleyelim. Yazılı olarak anlaması da anlatması da zor geliyor ancak resimleri incelediğiniz zaman işlemin aslında o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Bu işlem sonunda şu şekilde bir klavuz elde etmiş olmamız gerekiyor.

Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Klavuzumuzu hazırladığından sonra farklı renk bir ipi alarak uzunca bir kısmını kesin. Kestiğiniz ipin bir ucunu t am merkezden bir ipe düğümleyip diğer ucuna da plastik iğneyi geçirin. İğne ile çok da sıkı olmayacak şekilde bir alttan bir üstten mantığı ile örmeye başlayın. Göbek kısmını 5 cm kadar ördükten sonra dilerseniz farklı renk iplerle örme işlemine devam edip göze hoş gelen bir desen yakalayabilirsiniz.

Örgü Bardak Altlığı

Örgü Bardak Altlığı Yapımı Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Yuvarlak desenimiz yeterli büyüklüğe eriştikten sonra klavuz ipleri tabaktan çıkartartalım. Klavuz ipleri ortalarından keserek düğümler atmak suretiyle örgümüzün dağılmasını engelleyelim. El yapımı örgü bardak altlığı yapımı işte bu kadar kolay!

Örgü Bardak Altlığı Yapımı Örgü Bardak Altlığı Yapımı

 

Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Gördüğünüz gibi bu teknikle yaptığınız örgüleri süsleme gibi başka amaçlarlala da kullanabilirsiniz. Kasnakta lif yapımı da aslında benzer mantıkla işliyor. Orası da sizin yaratıcılığına kalmış…

Örgü Bardak Altlığı Yapımı

Bardak altlığı yapımı ucuz ve hoş bir hediye olarak her zaman aklınızda bulunsun. Sitemizde bulunan diğer bardak altlığı yapılışı tarifleri aşağıdaki linklerde sizi bekliyor.

Fayanstan Resimli Bardak Altlığı Yapımı

Keçeden Bardak Altlığı Yapımı

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe