Plastik Kaşıktan Dekoratif Ayna Yapımı

El yapımı ayna kendin yap mantığı ile elde edebileceğiniz en şık ev aksesuarları arasında yer alıyor. Malzemesi kolay bulunan, yapımı kolay el yapımı ayna çerçeveleri için birbirinden güzel ve kolay diy projeleri mevcut. Biz de sizinle dekoratif ayna yapımı için çok bilinen ama genelde uygulanmayan bir kendin yap projesi paylaşalım istedik. Plastik kaşıktan yapacağımız el yapımı ayna modelleri ile krizantem çiçeği görünümlü gayet şık bir ayna setimiz olacak. Bu projeden sonra farkedeceğiniz üzere ayna yapımı hiç zor değil ancak biraz sabır istiyor. Bu genel uyarıları ve değerlendirmeleri çabucak geçelim ve evde ayna yapımı için gerekli malzemelerimize bir göz atalım.

Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı

El yapımı ayna çerçeveleri için gerekli malzemelerimizle ilgili açıklamaları hemen yapalım. Öncelikle 100’lük paketler halinde 2 poşet plastik kaşığa ihtiyacımız olacak. Bu kaşıkların sap kısımlarını kullanmayacağımız için kesmemiz gerekiyor. Plastik kaşıkların kesim işlemi için lehim makinesi işlemi oldukça hızlandıracaktır. Renklendirme için dilediğiniz renkte sprey boyadan 2-3 şişe gerekli.  Zemin olarak mukavva kullanacağız ancak kontraplak gibi şekillendirmesi kolay başka malzemeler de kullanabilirsiniz. Ayna için silikon yapıştırıcı, kaşıklar içinse 404 türevi güçlü bir yapıştırıcı kullanacağız. Son olarak mukavvamızda aynamıza uygun bir yuvarlak açabilmek için pergel, kalem, makas ya da falçata da diğer gereken malzemeler arasında.

Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı

Plastik Kaşıktan Dekoratif Ayna Yapımı

İlk aşamada elimizdeki ayanın boyutlarına göre mukavva zeminimizde düzgün bir yuvarlak gedik açıyoruz. Eğer set olarak yapacaksanız yine elinizdeki aynaların ebatını dikkat alarak farklı boyutlarda aynı işlemi tekrar edersiniz. Mukavva bir zemin kullanacasanız kaşıkları yapıştırma işlemine geçmeden önce sprey boya ile ya da renkli kartonla kaplayarak renklendirme yapmalısınız. Aksi takdirde zemin çok sırıtacaktır.

Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı

Mukavvamızı hazırladıktan sonra sap kısımlarını kestiğimiz plastik kaşıkları silikon kullanarak yapıştırmaya başlayalım. Kaşıkların sap kısımlarını ayırırken kırma ya da mum yakma gibi yöntemler kullanmayın. Kaşıklar çatlayabilir ya da siyah is lekesi kalabilir.

Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı

Yapıştırma işlemine başlarken pergel ya da daha ufak bir tepsi benzeri malzemeleyle mukavva üzerine klavuz çizgiler çizerseniz daha ahenkli bir görüntü yakalamanız kolaylaşır.

Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı

Yapıştırma işlemi bittikten sonra mümkünse açık havada ve zemine bir poşet sererek boyama işlemini gerçekleştirin. Ellerinizi korumak için bulaşık eldiveni kullanabilirsiniz. Yoksa sonradan tinere ihtiyacınız olacaktır. Boyama işlemi bittikten sonra 15-30 dk bekletelim ve diğer aşamaya geçelim.

Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı

Kaşıkları renklendirme işlemi bittikten sonra aynamızı bir destekle beraber arka taraftan sağlam bir şekilde monte edelim. Ardından askı görevi görecek ufak bir parçayı silikonla güzelce ekleyelim. Askı olarak kola kutularının açma halkalarını kullanabilirsiniz.

Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı

Askılığımızın montajı da bittikten sonra el yapımı dekoratif ayna setimiz kullanıma hazır.

Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı Plastik Kaşıktan Ayna Yapımı

Benzer bir plastik kaşıktan ayna yapımı uygulamalasını Türkçe anlatımla aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

One Response

  1. Aslı Güney 26 Mayıs 2017 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe