Pringles kutusundan dekoratif vazo yapımı

Pringles kutuları şekli itibariyle birçok iş için değerlendirilebilecek bir potansiyele sahiptir. Ev aksesuarları olarak değerlendirmek de bu listenin başında yer alıyor. Biz de bugünkü kendin yap projemizde Pringles kutusundan dekoratif vazo yapımı anlatacağız. Çakıl taşlarıyla süsleyeceğimiz rustik görünümlü bu hoş vazoyu yapmaya girişmeden önce şu küçük uyarıyı yapalım: Malzemeler arasında sprey yapıştırıcı, tutkal, yalıtım malzemesi olarak macun kullanacağız o nedenle ev dışında açık alanda yaparsanız daha iyi olur.

Malzemeler:

Pringles kutusu
Sızdırmaz kauçuk
Çakıl taşları
Sprey yapıştırıcı
Harç
Sünger
Boya fırçaları
Kağıt havlu
Tutkal
Su

Pringles kutusundan dekoratif vazo yapımı

Sızdırmaz kauçuk parçamızı uygun bir kesimden sonra sprey yapıştırıcı ile kutumuzun iç kısmına yerleştiriyoruz. Böylece içine koyacağınız herhangi bir sıvıyı dışarı salmayacak gönül rahatlığıyla istediğiniz yere vazonuzu koyabileceksiniz. Daha sonra yine sprey yapıştırıcı yardımıyla kutumuzun dış kısmını yapışkan hale getirip üzerine çakıl taşlarını mümkün olduğunca ufak aralıklarla yapıştırıyoruz.

vazo

Daha sonra hazır harcımızla çakıl taşlarıyla kapladığımız kutuyu tekrar boydan boya sıvıyoruz. Harç kurumadan önce kağıt havlu ile fazlalıklarını alarak taşlarımızın tamamen gömülmesini engelliyoruz. Kağıt havlu ile yapacağınız işlem yetersiz kalacaktır, bu durumda suyla ıslattığınız boya fırçaları ile taşların üstündeki ve etrafındaki harçları alarak iyice belirgin olmalarını sağlıyoruz. Bu işlemi gerekli gördükçe tekrarlayabilirsiniz.

vazo-yapımı

Harçla kapladığımız kutumuzu bir gece kurumaya bırakıyoruz. Ve artık cips kutumuz neredeyse rustik görünümlü harika bir vazoya dönüşmüş durumda. El yapımı vazo projemizi tamamlamak için son bir adım olarak ince tutkal ya da vernikleyerek çakıl taşlarının daha parlak bir görünüm almasını sağlıyoruz. Ne de olsa dekorasyon amaçlı kullanacağız. Görünüm önemli!

vazo-vernikleme

Son derece dekoratif vazomuz kullanıma hazır. Güle güle kullanın!

el yapımı vazo

pringles-vazo

rustik-vazo

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe