PVC Bisiklet Parkı Yapımı

Şehiriçi ulaşımda bisiklet kullanımı ülkemizde yavaş da olsa giderek yaygınlaşmakta. Belediyeler de nihayet konuya gereken ilgiyi gösterip toplu taşıma araçlarında bisikletlilere gereken ayrıcalığı sağlamaya başladılar. Hâl böyle olunca birçok insan işe gidip gelmek ya da sadece gezmek için pedallamaya başladı. Bu nedenle biz de bisiklet sahiplerinin sevebileceğini düşündüğümüz bir kendin yap projesi başlaşmak istedik. PVC borular kullanarak bisiklet parkı yapımı için gerekli adımları göstereceğimiz bu yazıdan sonra siz de portatif bir park yerine çok ucuza sahip olabilirsiniz.

Bisiklet Parkı Yapımı

Gerekli Malzemeler

Malzeme Adı                       Çapı                        Ebat                       Adet

PPRC BORU                          Ø20                        55 CM                    4

PPRC BORU                          Ø20                        5 CM                      8

PPRC BORU                          Ø25                        35 CM                    4

PPRC BORU                          Ø25                        23 CM                    2

PPRC BORU                          Ø25                        28 CM                    2

PPRC DİRSEK                        Ø25                                                       8

PPRC DİRSEK                        Ø20                                                       4

PPRC TE                                 Ø25                                                       16

Bisiklet parkı yapımı malzemeler

İki bisikletlik park yeri yapımı için PPRC borular kullanacağız. İngilizce anlatımdan çevirdiğimiz makalede verilen ölçüler inç üzerinden verilmişti. Ölçüleri ve çap bilgilerini Türkiye’deki sisteme göre çevirdik.Yani malzeme listesine bakınca gözünüz korkmasın hırdavatçılara listeyi verdiğinizde size yardımcı olacaklardır.

Dilerseniz boruyu toplu halde alır kendiniz kesersiniz dilerseniz aldığınız yerden rica ederek onlara kestirirsiniz bu borular oldukça sert olduğu için evde bıçakla kesmek uzunca bir vaktinizi alabilir. Ölçüleri kendi bisikletinize göre uyarlayabilirsiniz. 3-5 cm uzun olmuş yada kısa olmuş çok fark etmez. Eğer kendi plastik kaynak makineniz varsa çok daha sağlam bir şekilde yapabilirsiniz. Plastik kaynak makinesi yaklaşık olarak 35-40 TL civarına satılıyor alayım evimde dursun lazım olur derseniz onu almanızıda tavsiye ederim. Plastik kaynak makinelerinin çoğunun içinden boru kesme makasi da çıkıyor sürekli kendin yap projelerine ilgi duyuyorsanız almanızı öneririm.

Malzemeleri temin ettikten montajı görsellere bakarak yapabilirsiniz. Lego birleştirmeyle hemen hemen aynı mantık. İki bisikletlik park yeri için yapacağınız monta aşağıdaki gibidir. Tarifi malzeme sayısını artırıp azaltarak istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz. Zorlandığınız bir nokta olursa yorum yazarak belirtirseniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

PVC-Bisiklet-Parki-02

PVC-Bisiklet-Parki-03 PVC-Bisiklet-Parki-04

kendin yap bisiklet park yeri

Kaynak: http://oms.billmallin.com/images/web/bike_holder/

 

 

 

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe