Raspberry Pi ile Media Center TV Kurulumu

Millet olarak televizyonda film dizi izlemeyi çok seviyoruz. Özellikle yabancı film ve dizileri takip edenler ise -kendimden biliyorum- bir süre sonra müptela kıvamına geliyorlar. Bilgisayar ekranına başlayan izleme macerası bir süre sonra mutlaka televizyona taşınmak zorunda kalıyor çünkü güzel 1080p filmler ne kadar geniş olursa olsun bir tv ekranı kadar keyif vermiyor. Biz de bugün full hd film ve dizilerin hakkını vererek televizyondan izlemek isteyen ancak video oynatma özelliği olmayan televizyonlara media center özelliği kazandıracak bir proje gerçekleştireceğiz. Özellikle elektrik elektronik projelerine meraklı kişilerin çok ilgisini çekecek bu kendin yap projesinde Raspberry Pi diye bilinen harika bir mini bilgisayar kullanacağız. Yazının uzunluğu gözünüzü korkutmasın hepsi hepsi 10 dakikalık iş 🙂

Teknik olarak tüplü televizyonu bile sorunsuz bir smart tv’ye çevirebileceğiniz bu alet hakkında öncelikle kısa bir bilgiler vermek istiyorum ki yapacağımız işi bilinçli olarak bitirebilelim. Raspberry Pi olayına aşina olanlar bu kısmı atlayabilir.

Raspberry Pi nedir? Ne işe yarar?

İngiltere’de bulunan Raspberry Pi Foundation tarafından üretilen bu elektronik devre aslında tam anlamıyla mini bir bilgisayar. Kredi kartı ebatındaki Raspberry Pi aslında yoksul ülkelerdeki öğrencileri minimum özelliklerle de olsa bilgisayarla tanıştırmak için yapılmış bir sosyal sorumluluk projesi ürünü. A ve Model B olmak üzere iki versiyonu bulunan Raspberry Pi’nin 512 MB RAM’li, 700 MHz ARM işlemcili B modeli 512 MB RAM’li, 700 MHz ARM işlemcili daha fazla usb girişi ve ram sağlaması bakımında tercih edilir durumda. Eskiden Türkiye’de bulmak mümkün değildi ancak şu an çeşitli internet siteleri aracılığıyla 100 lira civarında bir fiyatla Raspberry Pi B modelinden edinebilirsiniz. Eskiden Türkiye’de bulmak mümkün olmadığı için ben Aliexpress gibi yabancı bir site üzerinden satın almıştım. 2-3 hafta bekleme süresini göze alıyorsanız Ebay ya da Aliexpress üzerinden daha ucuza da bulabilirsiniz. Raspberry satın alırken dikkat etmeniz gereken bir nokta var: O da alet size çıplak olarak geliyor. Çeşitli koruma kitleriyle birlikte de alabileceğiniz gibi kendi kılıfınızı da yapabilirsiniz. (Bu da ilerleyen günlerde değineceğiniz projelerimizden biri.) Ben plastik bir korumalık ile birlikte almıştım. Eğer elinizde bu projede kullanılacak malzemelerin hiçbiri yoksa başlagıç kiti denilen içinde Raspberry + güç kablosu, sd kart, usb kablosu, hdmi kablosunun da dahil olduğu komple setleri de alabilirsiniz. Bu noktada tavsiyemiz ne kadar az masraf o kadar iyi.

Raspberry Pi’nin temel fonksiyonları aşağıdaki şemada net olarak görülebilir.

Raspberry Pi Şema

2. Adım: Kullanacağımız malzemeler ve özellikleri

En temel parçamızı kısaca tanıttıktan sonra asıl odaklanacağımız iş olan media center kurulumuna geçebiliriz. Raspberry Pi’yi media center olarak kullanabilmek için donanımsal olarak ihtiyacımız bulunan malzemeler aşağıdaki gibidir. Tekrar etmek gerekirse;

1 adet Raspberry Pi B Model
1 adet 8 gb Class 10 SD Kart
1 adet micro usb uçlu adaptör ya da usb kablosu
1 adet mouse tercihen + klavye (sadece ayar için kullanacağız)
1 adet içi film ve dizi dolu harici hard disk 🙂

Raspberry-Pi-Media-Center-Malzemeler

Malzemeleri edinirken dikkat etmeniz gereken birkaç ufak nokta var. Öncellikle SD kart seçerken Class 10 olmasına dikkat edin. Boyutu 8 gb olmayadabilir çünkü kuracağımız işletim sistemi fazla yer kaplamıyor. Yazma hızı yüksek olursa daha verimli olur. HDMI kablo alırken altın uçlu tercih ederseniz daha uzun süre ve net görüntü alırsınız. Bir de HDMI kablo ne kadar kısa olursa o kadar iyidir. Televizyonunuza olan uzaklığı bilerek seçim yapın. Klavye ve mouse’u sadece ayar yapmak için kullanacağız bilgisayarınızdaki usb kablolu olanları da kullanabilirsiniz. Air kumanda sahipleri için bunlar gerekli değil. Ben kullanım rahatlığı açısından wireless mouse ile birlikte kullanıyorum.

3. Adım: Open ELEC kurulumu

Donanım kısmını hallettikten sonra artık işin yazılım kısmına geçebilirsiniz. Raspberry Pi’yi bir film oynatıcı olarak kullanmak için çok çeşitli işletim sistemleri mevcut. XMBC, Open ELEC en çok kullanılan ve bilinenleri. Bunlar genellikle Linux tabanlı olup açık kaynak kodludur yani isterseniz, yapabilirseniz kendi programınızı bile yazabilirsiniz. Ben bu işletim sistemlerinden medya oynatıcı olarak tasarlanmış olan Open ELEC’i kullanıyorum. Medya center olarak kodlanan Raspberry işletim sistemleri nüanslar dışında ihtiyaçlarınıza her türlü cevap verir. Hele de Raspberry ile internete bağlanırsanız kullancıların oluşturduğu dizi-film eklentileriyle indirmeden keyifle her şeyi izleyebilirsiniz. Hatta işletim sisteminizin için torrent bile kurabilirsiniz. Open ELEC içinde altyazı arama fonksiyonu bile mevcut. Zaten kullanıcıların istekleriyle şekillenen bu yazılımlarda karşılaşacağınız her türlü sorunun bir çözümü olduğunu unutmayın. Pes etmezseniz ilerde Raspberry Pi ile başka şeyler de yapmak isteyeceksiniz ve göreceksiniz ki hepsiyle ilgili daha önce yapılmış yardımcı programlar var.

Hazırladığımız videoda Open ELEC kurulumu ile ilgili tüm adımlar detaylarıyla anlatılmıştır. İlle de okuyarak yaparım diyorsanız tekrar edelim: Windows 7 bilgisayarımızdan openelec.tv adresinden [Diskimage] OpenELEC Stable – Raspberry Pi ARM Version:4.2.1 isim imaj dosyasını indirin ve zipten çıkarın. Daha sonra Win32 Disk Imager programımızı indirip kuruyoruz ve yönetici olarak açıyoruz. Programın küçük arayüzünden imaj dosyamızı tanıtıyoruz ve write komutu ile bilgisayarımıza taktığımız sd kart’ın disk harfini seçerek kurulumu tamamlıyoruz. Open ELEC işletim sistemimiz SD kartımıza kurulmuş durumda. İçine işletim sistemi kurumu kartı Raspi’ye takıyoruz ve diğer adıma geçiyoruz.

Raspberry Pi Kablo Bağlantıları

4. Adım: Raspberry Pi ve TV bağlantısı

Şimdi Raspberry Pi ile televizyon bağlantısını yaparak ayarlarımızı gerçekleştirip film izlemeye başlayabilirsiniz. Kablo bağlantıları yukarıdaki gibidir. Tek yapmanız gereken HDMI ucu tv’ye, micro usb uçlu adaptörü de güç kaynağına bağlamak. (Ben elektriği usb bağlantılı tv’de alacağım eğer adaptör kullanacaksanız amperi yüksek bir model ve sağlam bir üçlü priz kullanın) Mouse ve harici diskimizi de Raspi üzerindeki usb konektörlerine takarak kullanıma hazır hale getirip televizyonumuzu açıyoruz.

5. Adım: Altyazılarda Türkçe karakter problemi çıkmaması için Open ELEC ayarı

Eğer donanımsal bir sorun yaşamadıysanız televizyonunuzun HDMI ekranında Open ELEC arayüzü sıkıntısız bir şekilde açılmış durumdadır. İlk açılış ekranında çeşitli tanıtım ve ayarlar soracak hepsini next next ile geçebilirsiniz. Şimdilik sadece System/Video/Subtitles yolunu izleyerek altyazılarda Türkçe karakter problemi yaşamamak için gerekli seçimleri yapıyoruz. (Eğer program altyazıları algılamadıysa video ile altyazı dosyasının isimlerini aynı yapın ve aynı klasöre atın.)  İngilizce’niz yeterli değilse bu kısmı videodan izleyerek yapmanızı öneririm. Öntanımlı olarak İngilizce gelen güzel sistemi dahili olarak altyazı arama fonksiyonu da var ancak kullanmak için internet bağlantısı yapmak gerekiyor. O da başka bir yazının konusu olacak.

Altyazı ayarını da yaptıktan sonra film izlenmeye hazır. Keyifli seyirler!

open-elec-tv

open-elec-tv-1

open-elec-tv-2

17 Comments

 1. Uğur Yücel 14 Haziran 2015 Cevapla
  • admin 20 Haziran 2015 Cevapla
 2. Okan 5 Ağustos 2015 Cevapla
 3. Aras Turan 15 Ağustos 2015 Cevapla
 4. Plastik Kart 22 Ağustos 2015 Cevapla
 5. İzmir medyum 9 Eylül 2015 Cevapla
 6. Etkili Yazar 13 Eylül 2015 Cevapla
 7. yasin 10 Kasım 2015 Cevapla
 8. Onur 19 Kasım 2015 Cevapla
  • admin 20 Kasım 2015 Cevapla
 9. Aykut Ustun 28 Mart 2016 Cevapla
  • admin 29 Mart 2016 Cevapla
 10. Ramazan 2 Ağustos 2016 Cevapla
  • admin 3 Ağustos 2016 Cevapla
   • Ramazan 9 Ekim 2016 Cevapla
    • admin 17 Ekim 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe