Resimli Duvar Saati Yapımı

Zaman, sevdiklerinize verebileceğiniz en güzel hediyedir. Dünyadaki hiçbir hediye eşinize, sevgilinize ya da çocuklarınıza ayırdığınız zamanın yerini tutmayacaktır biliyoruz. Ancak kendin yap dünyası olarak sevdiklerinizle kutlayacağınız özel günleri unutulmaz kılacak harika el yapımı hediye fikirleri paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün sizlerle paylaşacağımız resimli duvar saati yapımı romantik hediye fikirleri içinde en kullanışlı ve kolay tariflerden bir tanesi. Projemizin sonunda her baktığınızda mutlu zamanlarınızı hatırlayacağınız harika bir saatiniz olacak hem de eşinizin, sevgilinizin gönlünü yeniden fethedeceksiniz.

Hazırsanız öncelikle saat yapımı için gerekli malzemeler listemize başlayalım!

  • Öncelikle birlikte çektirdiğiniz harika bir fotoğrafınızı seçin ve 30 x 30 cm ebatlarında 300 ppi ile bastırın. Eğer Photoshop bilginiz varsa fotoğrafınıza ince bir çerçeve ekleyebilirsiniz. Baskıyı yapacak fotoğrafçıdan da rica edebilirsiniz. Genellikle ellerinin altında hazır birçok çerçeve oluyor.
  • Daha sonra 30 x 30 cm ebatlarında MDF satın alın. Herhangi bir marangozda rahatlıkla bulabilirsiniz. Böylece kesme işlemini de marangoza yaptırmış olursunuz.
  • Son olarak saat parçalarına ihtiyacımız olacak. Bunları ayrı satın alabildiğiniz gibi eski bir saatten de sökebilirsiniz.
  • Son olarak montaj için bir miktar dekupaj tutkalı kullanacağız.

Resimli Duvar Saati Yapılışı

İlk olarak kullanacağımız fotoğrafı biraz işlememiz gerekiyor. Bu kısım Photoshop bilgisi gerektiriyor eğer bu programı kullanmayı bilmiyorsanız bilenlerden rica edebilir ya da fotoğrafçılarda yaptırabilirsiniz. Yukarıda biraz bahsettik şimdi işlemi detaylandıralım: Öncelikle fotoğrafınıza güzel bir filtre ile efekt uygulayıp görsel açıdan daha hoş hale getirin. Instagram filtreleri gibi çok kullanılan efektleri internette hazır halde bulabilirsiniz. Örnek olarak şuradaki videoyu izleyebilirsiniz. Efektin ardından fotoğrafımıza saat rakamları eklememiz gerekiyor. Bu kısımda kullanacağınız fontlar tamamen keyfinize kalmış durumda. Fotoğrafın ardından saatin arka kısmı için de romantik bir mesaj yazıp (evlilik yıldönümünüz ya da sizin için özel bir şiir bile olabilir) 30×30 cm ebatlarında bastırabilirsiniz. Örnek bir görseli aşağıda inceleyebilirsiniz.

resimli-duvar-saati-yapimi-1

30 x 30 cm ebatlarındaki MDF parçamız için özel bir şey yapmayacağız. MDF biraz kalın bir malzeme olduğu için eğer marangozluk işlemlerini kendiniz yapacaksanız biraz zorlanabilirsiniz. MDF yerine sunta ya da kontraplak da kullanabilirsiniz. Arkasını ve önünü fotoğrafla kaplayacağımız için mantık olarak hepsi aynı işlevi görecektir. Ahşap bloğumuzun üstüne ince bir tabaka tutkal sürerek fotoğraflarımızı yapıştıralım. İyice kurumasını bekledikten sonra fotoğrafımızın üzerine de yine ince olacak şekilde dekupaj tutkalı sürerek tekrar kurumaya bırakalım.

resimli-duvar-saati-yapimi-2

resimli-duvar-saati-yapimi-3

Son olarak mezura ya da metre yardımıyla çaprazlama olarak tam ortaya ufak bir işaret koyalım ve matkap yardımıyla saatimizin boyutlarına uygun bir delik açalım. Açtığımız delikten saatimizi monte edelim.

resimli-duvar-saati-yapimi-4

resimli-duvar-saati-yapimi-5

Ve el yapımı duvar saati kullanıma hazır! Dilerseniz arkasına ufak bir çentik daha ilave edip duvara monte edilmesini kolaylaştırabilir ya da bir stand üzerine yerleştirerek kullanabilirsiniz.

resimli-duvar-saati-yapimi-6

resimli-duvar-saati-yapimi-7

Daha önce paylaştığımız el yapımı hediyeler ve yapılışları

Resimli Ahşap Puzzle Yapımı

Flip book nasıl yapılır?

Fayanstan Resimli Bardak Altlığı Yapımı

Ahşap Üzerine Fotoğraf Baskı Nasıl Yapılır?

5 Comments

  1. izmir tabela 17 Ocak 2016 Cevapla
  2. Çankaya Matbaa 8 Şubat 2016 Cevapla
  3. Ev Dekorasyon Fikirleri 23 Şubat 2016 Cevapla
  4. Anket Yap Para Kazan 8 Mart 2016 Cevapla
  5. Taç 10 Mart 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe