Şerbetli Lokma Tarifi

Lokma aslında ülkemizde hemen herkesin damağında son derece belirgin ve bir o kadar da tanıdık bir lezzet. Türkiye’de hemen her ilçe de sıklıkla yapılan lokma son derece kolay ve pratik bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Şerbetli Lokma Tatlısı İçin Malzemeler:

Hamuru için:

6 su bardağı un,
4 su bardağı su,
1 yemek kaşığı kuru maya,
1 tatlı kaşığı şeker,
1 silme çay kaşığı tuz ( bu oldukça önemli, ihmal etmeyin ),

Şerbeti için:
3 su bardağı şeker,
2.5 su bardağı un,
1 dilim limon.

Lokma nasıl yapılır?

İlk olarak lokmanın şerbetini hazırlayalım. Öncelikle şekeri, suyu ve limonu tencereye koyup kaynamaya bırakalım. Şerbetimiz koyu kıvama gelene kadar mutlaka kaynatmaya devam etmeliyiz. Kaynama işlemi bittikten sonra şerbetimizi soğumaya alalım.

Hamur malzemelerini derin bir kaba koyup, mikser yardımıyla iyice çırpalım. Lokmamızın hamuru, koyu kek kıvamı gibi olmalı. Eğer cıvık kalmış ise biraz daha un ekleyebilirsiniz.

Hamurumuz kıvama geldikten hemen sonra üzerini kapatalım ve 1 saat kadar beklemeye bırakalım ki; hamur mayalansın. Mayalandırma süremiz dolduktan sonra, tenceremize yağı koyalım ve kızdıralım.

Hamurdan, elimizi yumruk yapar gibi yapıp alalım. Avucumuzdaki hamuru sıktıralım. Ayrı bir kapta kızgın yağa batırılmış olan kaşığımız yardımı ile , yumruğumuz üzerinde kalan hamuru alıp kızgın yağa atalım.

Bu işlemi seri bir şekilde gerçekleştirmemiz önemli. Mümkün olduğunca hızlı yapmaya çalışalım ki hamurlarımız aynı anda kızarmaya başlasın.
Yağa bıraktığımız hamurları da sık sık karıştırarak kızartmayı ihmal etmeyelim.

Kızaran lokmalarımızı soğuk şerbetin içine atalım. 2 dakika kadar şerbetin içinde bekletilmesi yeterli olacaktır.

Lokma tatlımızı şerbetin içinden, servis tabağımıza alabiliriz.

şerbetli-lokma

3 Comments

  1. iskele 12 Eylül 2015 Cevapla
  2. TrSohbet 21 Eylül 2015 Cevapla
  3. bizimmekan 21 Eylül 2015 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe