Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktalar her yaştan insanın yaşadığı genel bir cilt problemidir. Sağlık açısından bir zararı olmasa da görünümüne dikkat eden insanlar için sıkıntı vericidir. Yüzümüzdeki siyah noktalar gün içinde maruz kaldığımız kirin keratin, sebum ve ölü hücrelerle birleşerek birikmesi nedeniyle oluşur. Müdahale edilmediğinde zamanla akne ve ben oluşumuna neden olabilir. Siyah noktaları oluşumundan önce engellemek için ilk şart cildi temiz tutmaktır. Oluşumundan sonra cildimizin mat ve cansız görünmesine neden olan siyah noktalardan kurtulmak için birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Evde uygulayabileceğiniz son derece pratik yöntemlerden ilk aşaması karbonatla masaj yöntemidir.

karbonatli-su

Karbonat doğal bir peeling maddesidir. Karbonatın temizleyici etkisinden faydalanmak için 1 tatlı kaşığı kadar karbonatı bir miktar su ile karıştırıp sürülebilir kıvama getirin. Ardından burun üsten başlayarak elmacık kemiklerine doğru masaj yaparak sorunlu bölgelerin tamamına uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra parmaklarınız ovuşturarak iyice temizlenmesini sağlayın. Göz bölgesinden uzak tutmaya özen gösterin. İşlemin ardından bol su ile yüzünüzü yıkayıp nemlendirici kullanabilirsiniz.

siyah-nokta-temizleme

Siyah nokta temizleme işlemimizin ikinci aşaması ise oldukça etkili bir karışımdan oluşuyor. 1 yemek kaşığı balı küçük bir kaptan bir tutam tarçın ile karıştırın. Karışımı sorunlu bölgeye yayarak uygulayın. Ardından bir tutam pamuk alıp uyguladığınız bölgenin üstüne bastırarak 3-5 dakika bekleyin. Son olarak karışımın pamukla beraber ağda gibi çekin. Siyah noktaların yok olduğunu göreceksiniz. İşlemin ardından tekrar yüzünüzü temizleyip nemlendirebilirsiniz.

Daha önce paylaştığımız bir başka siyah nokta temizleme yöntemine ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Siyah noktalar nasıl temizlenir?

One Response

  1. Nurullah 10 Mart 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe