Yazma Kenarı Oya Örnekleri

İslamiyet’in bir gereği olarak ülkemizde kadınlar için örtünme oldukça hassas bir konu. Müslümanlığın bu topraklara gelişiyle beraber -belki de daha eski çağlardan beri- Anadolu kadınları başlarını çeşitli örtülerle kapatıyor. Saçları örtmek için kullanılan bu aksesuarların isimleri coğrafya değiştikçe değişiyor. Başörtüsü, yazma, tülbent, yemeni gibi birçok farklı isim kullanılsa da aslında kastedilen eşya hep aynı. Yüksek Türk kültürü bütün davranışlarımıza sindiği gibi başörtülerinde de kendisini gösteriyor. Kadınların genç kızların başörtüsü olarak kullandıkları eşarp, tülbent gibi aksesuarları sade ya da desenli bir bez olarak değil de çeşit çeşit iğne oyası örnekleri ile süslüyorlar.

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

Evlilik çağına gelmiş kızlar için çeyizlik olarak kendisi, annesi ya da diğer büyükleri tarafından hazırlanan tülbentler, yemeniler en güzel motiflerle işlenerek çeyiz sandığında evleneceği günü bekliyor. Çeyiz serme dediğimiz âdet artık büyük şehirlerle fazla görünmese de Anadolu’nun hemen her yerinde yaşayan güzel bir geleneğimiz. Çeyiz serme günü geldiğinde gelinin yeni evine serilen çeyizlikler arasında havasını atabileceği en değerli şeylerden biri de oyalı yazmalar, iğne oyası örnekleri, lif örnekleri ya da işlemeli tülbentleridir. Sadece çeyizlik olarak değil gündelik hayatta da kullanılan yazmalar eğer kimsede olmayan bir oya örnekleri ile süslendiyse konu komşu tarafından hemen dikkat çeker nasıl yapıldığı sorulur ve örneği istenir.

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

El işi kültürünün en muhteşem örnekleri olan bu yazma kenarı oya örnekleri bazen tığ işi bazen de iğne oyası tekniği ile yapılıyor. Çoğu zaman ağır işçilik isteyen iğne oyası modelleri ile süslenen yazma kenarları bazen de yapımı oldukça basit olmasına karşın harika görünen örneklerle süslenebiliyor. Bir statü göstergesi olan yazma kenarı örnekleri artık internetin iyice yaygınlaşması ile beraber sosyal ağlar ve bloglar aracılığıyla paylaşılıyor. Maharetli eller el emeği göz nuru yazma kenarları ile hem sanatını sergiliyor hem de aile bütçesine katkıda bulunuyor. Yeni nesilin bir hobi gözüyle baktığı bu el işi çalışmalarına olan ilgisi bir kültürün devamı açısından çok hoş.

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

Eğer siz de tığ işi ya da iğne oyası gibi el işi sanatları ile kendin yap dünyasına adım atmak istiyorsanız sizler için derlediğimiz bu yazma kenarı oya örnekleri güzel bir başlangıç olabilir. Derlemede göreceğiniz üzere çok karmaşık yazma örnekleri olduğu gibi son derece basit yazma oyaları da bulunuyor. Eğer daha önce iğne oyası yaptıysanız sadece bu modellere bakarak örneğini çıkarabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda nasıl yapılır videoları ve resimli anlatım konuları ile yeni başlayanlar için de güzel paylaşımlarımız olacak diyor ve sizi yazma kenarı örnekleri ile başbaşa bırakıyoruz…

Yazma Kenarı Oya Örnekleri

Bu iğne oyası yazma kenarı örnekleri ile süsleyebileceğiniz 2016 model yazmalar görmek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

2016 Yazma Örnekleri

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe