Yıldız Lif Örneği Yapılışı

Lif örnekleri genellikle tığ kullanarak örüldüğü için her zaman çok kolay örneklerdir. Her geçen gün farklı renklerin harmanlanarak ortaya çıkarıldığı lif örneklerinden beğeni toplayan bir örnek de yıldız lif örneği modelidir. İki adet renk ip kullanarak örülen yıldız lif örneği genellikle daha fazla tercih edilmektedir. Hem örülme açısından kolaylığı hem de kullanım açısından kolaylığı sayesinde her zaman daha fazla tercih edilmeye devam edecektir. Dilediğiniz her an her yerden rahatlıkla örebileceğiniz yıldız lif örneği için öncelikli olarak iki farklı renk ipinizi seçmelisiniz.  Bu renkler siyah ve beyaz, mavi ve sarı, kırmızı ve beyaz, turuncu ve sarı ya da pembe ve koyu pembe olarak tavsiye edilebilir. Renk seçimi tamamen sizin zevkinize, tercihinize ve alternatiflerinize bırakılmaktadır.

Yıldız Lif Örneği Yapılışı Açıklamalı

İplerinizi hazırladıktan sonra temel renginizi seçerek 7 adet zincir çekiyorsunuz. Bu zincirleri yuvarlak bir biçimde bağladıktan sonra 6 tane fıstık yapıyorsunuz. 6 adet fıstığın içini dolduruyorsunuz. Fıstıkları oluşturduktan sonra diğer renk ile etrafına fıstıklar yapmaya devam ediyorsunuz.

Fıstıkları tamamladıktan sonra artık aralara birer direk koyarak lifinizi temelini atmanız gerekiyor. Köşeli bir hal alacak şekilde hem direkleri hem de örümcek motifleri yapmaya devam ediyorsunuz. Dolu dolu ve sıkı sıkı örmeniz gerekmektedir aksi halde lif örneğiniz dağınık bir modele dönüşebilir. İstediğiniz büyüklüğe gelene kadar direkleri ve köşeleri doldurmaya devam ediyorsunuz. Tam bir yıldız şekli almaya başlayınca köşelerin fıstıklarını arttırarak motife devam ediyorsunuz.

Fıstıkları her sıra örerek motifi oluşturmaya devam ediyorsunuz. Köşeler dolgun hale gelene kadar ve baklava şeklini belli edene kadar doldurmaya devam etmeniz gerekiyor. En son sıranızı da tamamladıktan sonra dolgun baklava dilimlerinin ve yıldız şeklinin tam olarak oluştuğunu görebileceksiniz. Baklava dilimlerinin üzerlerinden diğer renk ile geçerek daha belirgin hale getirmeniz gerekiyor. Zincirler çekerek baklava dilimlerinin etrafını doluyorsunuz. Tüm baklava dilimlerine yani diğer adıyla yıldız şeklindeki kısımlara bu dolamaları yaptıktan sonra, lifinizin tüm etrafına dolgular doldurmanız gerekiyor. Bu dolguları da yaptıktan sonra artık lifiniz kullanıma hazırdır. Güle güle kullanın.

Yıldız Lif Örnekleri ve Modelleri

Yıldız motifi insanoğlunun çok uzun zamandır bildiği ve her türlü süslemede kullandığı bir motiftir. Türk-İslam coğrafyasında da çok yakınen bilinen bir motif olan 6 köşe yıldız Osmanlı ve Selçuklu eserlerinde sık sık görülür. Son yıllarda Yahudi yıldızı ile karıştırılsa da aslında bu motif bu toprakların en hoş kültürel öglerinin başında gelir. Bütün maddi kültürel üretimlerimizde olduğu gibi örgü işleri de bu yıldız motifinden nasibini almıştır. Yıldız lif örnekleri hanımların örmeyi en sevdiği motiflerden olup yıldız lif modelleri uzun yıllar gelinlik kızların çeyizlerini süslemeye devam edecektir. Yukarıda yıldızlı lif nasıl yapılır biraz anlatmaya çalıştık. Siz de bu anlatımlardan yola çıkarak kendi lif modellerinizi örebilirsiniz. Size ilham vermesi için yıldız lif örnekleri ve modelleri derlemesi hazırladık. Umarız işinize yarar.
Yıldız Lif Örnekleri ve Modelleri

Yıldız Lif Örnekleri ve Modelleri

Yıldız Lif Örneği

Yıldız Lif Örneği

Yıldız Lif Örneği

Yıldız Lif Örneği

Yıldız Lif Örneği

Yıldız Lif Modeli

Yıldız Lif Modeli

Yıldız Lif Modeli

Yıldız Lif Örnekleri

Yıldız Lif Örnekleri

Yıldız Lif Örnekleri

Farklı lif modelleri için daha önce paylaştığımız anlatımlara aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fırfırlı Marul Lif Yapımı Resimli Anlatım

Yeni Lif Örnekleri ve Modelleri 2016

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe