Zeytinli Poğaça Tarifi

Beş çaylarının olmazsa olmazlarından biri olan zeytinli poğaça yapımı oldukça az zaman alan ve tercih edilebilecek bir lezzettir. Yapımı da oldukça basit ve pratiktir.

Malzemeler:
– 3 su bardağı un,
– 1 su bardağı ılık süt,
– Yarım su bardağı sıvı yağ,
– 1 yumurta (akı hamura, sarısı üzerine)
– Küçük paket kuru maya
– 1 tatlı kaşığı toz şeker
– Tuz
– Çörek otu

İç Harcı İçin Gerekli Malzemeler:
-Çekirdeği çıkarılmış, doğranmış zeytin(siyah ya da yeşil olabilir ama ben siyah tercih ediyorum)

Üzeri İçin Gerekli Malzemeler:
-susam
-yumurta sarısı
-sıvı yağ

Zeytinli poğaça nasıl yapılır?

Derin bir kaba un alınır ve kuru maya, tuz, çörek otu, şeker eklenir. Sıvı yağ da kabımıza girdikten sonra, ılık sütümüzü de yavaş yavaş ekleyebiliriz. Hemen ardından kıvamı tutturana kadar yoğurma işlemine başlanılır. Hamurumuz kıvama geldikten sonra, iki katı kadar kabarıncaya dek dinlenmeye alıyoruz.

Hamurun kabarma işlemi tamamlandıktan sonra ufak bezeler halinde avuca alınır, çay tabağı büyüklüğünde hamur açıldıktan sonra içine zeytin harç konup ağzı kapatılır. Tepsimiz dolana kadar aynı işlemi devam ettiriyoruz. Bittikten sonra ise poğaçaların üzerine yumurta sarısını ve sıvı yağ karışımını fırça yardımıyla sürüyoruz(fırça yoksa elinizi de kullanabilirsiniz). Bu işlemi de tamamladıktan sonra poğaçalarımızın üzerine susamı serpebiliriz.
Fırın ayarımızı 175 dereceye getirdikten sonra poğaçamızı fırına veriyoruz ve üzeri kızarana kadar pişirmeye devam ediyoruz. (Pişme işlemini kontrol amaçlı asla fırınınızın kapağını açmayın)

Sıcak ya da soğuk servis edilebilir. Tavsiye isterseniz; poğaça da sıcak servis her zaman doğru bir seçimdir. Zeytinin tadı daha belirgin damakta kalır ve hamur sıcakken daha yumuşaktır. Yine de soğuk servis etmede sakınca yoktur.

zeyintli-poğaça

9 Comments

  1. akif 23 Ağustos 2015 Cevapla
  2. yerli dizi izle 27 Ağustos 2015 Cevapla
  3. 2015 Şarkıları 28 Ağustos 2015 Cevapla
  4. KadinMatik 1 Eylül 2015 Cevapla
  5. Diyet 17 Eylül 2015 Cevapla
  6. Ahmet 21 Eylül 2015 Cevapla
  7. Ahmet 21 Eylül 2015 Cevapla
  8. Tarifistan 21 Ekim 2015 Cevapla
  9. ender kule 26 Ekim 2015 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe