Zincirsiz Bisiklet Yapımı

21. yüzyılın icadı ‘Şey’ arkasında koskocaman bir toz  bulutu çıkararak maziye  karıştığında, aslında Birleşik Devletler Başkanı’nın üzerinden düşmeyi becerebildiği bu mekanik harikası ulaşım aracının, mekanik versiyonlarının yıllardan beri etrafımızda dolaştığını farkettik.

Kendinden dengeli, kas gücüyle yolalan bu aletin çoğu zaman bir ulaşım aracından çok bir oyuncak olduğu fikrine insanın kapılmaması da mümkün değildir. Aşağıda bitmiş halini gördüğünüz zincirsiz bisikletin orijinal adı ‘Unicycle’dır; evrensel tekerlek olarak tanımlayabileceğimiz bu aletin nasıl yapıldığını şimdi adım adım görelim.

Zincirsiz Bisiklet Yapımı

diy-unicyle

Öncelikle su burusundan, evet yanlış okumadınızda su borusundan altta gördüğümüz ana kadroyu yapıyoruz. Bunun için ağırlığımızı taşıyacağını bildiğimiz yarım parmak su borusu ve ona uygun köşeleri kullanıyoruz.

En sol ve sağ uçlara ise, yaklaşık 5 cm. çapında iki adet metal daireyi kaynatıyoruz. Elinizdeki aletlerin evsafına göre bunu kaynak makinesi veya somun-cıvata ile de yapabilirsiniz

FA0W59OFT7PLFOR.MEDIUM

tarafta gayet şık bir adet tekerlek görüyorsunuz. Elinizdeki malzemeye göre 40 cm. çapında sert bir tahtadan toplam iki adet kesmeniz gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken husus, orta göbek üzerinde toplanan iki koldan bir tanesinin uç kısmında, ana kadronun bağlanacağı kadar bir yer ayırmanız gerektiğidir.

FSB907LFT7PLFP3.MEDIUM

Pedal yapımı için iki tahta tabakasını birbirine uzun vida ve somunlarla sıkıştırmanız gerekmektedir. Ana kadronun uzun parçaları bu iki tahta tabakanın arasından geçeceği için, mümkünse her iki tahta tabakanın tam ortasından yarım parmak borunun içine oturacağı yuvayı evvelden hazırlayınız.

CAD_pedal

Alttaki resimde pedal yapımı için yuva açılmış iki adet tahta tabakayı görüyorsunuz.

pedal

Bu da bisikletin tekerleklerinin ortasından geçen mili, gidona bağlayacak olan kısım.Yaklaşık olarak bel hizanıza gelecek şekilde, başka bir boruyu da ana kadronun tam ortasından direkt yukarı doğru veya istediğiniz açıyla ileriye doğru yönelecek şekilde, ana kadroya monte ediyoruz.Alt kısmındaki delik, ana kadroyu yaparken kullandığımız borudan çok a büyük olmalı.

FUZQFBFFT7PLFRJ.MEDIUM

Bu gidon gayet şık ve yapımı da bir o kadar zaman ve emek isteyen bir parça. Ama siz, ana kadrodan yukarı doğru çıkardığınız parçanın üzerine, direkt, düz bir boru kaynatarak da aynı işlevi gören gidonu yapabilirsiniz. Hatta elinizde çıkma bir bisiklet gidonu varsa onu bile kullanabilirsiniz.

FKGWX9MFT7PLFQP.MEDIUM

Bisikletin bitmiş hali burada. Eğer isterseniz park ederken kolaylık olsun diye, ek bir parça da yapabilirsiniz.

el yapımı zincirsiz bisiklet unicyle

el yapımı zincirsiz bisiklet unicyle

One Response

  1. Tesisat 27 Ocak 2016 Cevapla

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe