Zürafa Nasıl Yapılır? – İğne Oyası

Her geçen gün daha fazla bayan tarafından sorulan ve öğrenilmeye çalışılan iğne oyası, renk renk, çeşit çeşit ve farklı motifleriyle dikkatleri üzerine toplamaktadır. Bütün tığ oyalarını ve dantel modellerini gölgede bırakan iğne oyalarının temelini aslında zürafa olarak bilinen ilmekler oluşturmaktadır.

Tüm iğne oyası motiflerinin tamamı aslında zürafaların birleşmesiyle oluşmaktadır. Zürafa öğrenmek biraz uzun bir zaman alsa da, aslında çok basittir ve tecrübe edindikçe çok harika iğne oyalarını yapabilmenize olanak sağlayacaktır. Zürafa yapımı için farklı renkte ipleri seçerek iğnenize geçiriyorsunuz. Ve ilk iğne oyası adımınızı atmak için hazır hale geliyorsunuz. Zürafalarınızı oluşturabilmek için iğnenize ipliklerinizi çift taraflı olarak geçirmeniz gerekmektedir. Normalde hep sol tarafa doğru giden oyalar, zürafa yapımında sağa doğru gitmektedir.

Zürafa Nasıl Yapılır? - İğne Oyası

Bu duruma alışmanız biraz zaman alsa da ve biraz sizlere zor gelse de, öğrendiğiniz zaman ne kadar zevkli olduğunu anlayacak ve o harika motiflerin nasıl harika bir konuma geldiğini görebileceksiniz. İpinizi iğnenize geçirdikten sonra, ipinizi tülbent kenarınıza dik bir açıyla yerleştiriyorsunuz. Daha sonra tülbenttin kıvrımlı kısmında iğnenizi geçiriyorsunuz. Önceden dik açıyla tuttuğunuz ipinizin altından iğnenizi doluyorsunuz. Tercihe göre bir ya da iki kez dolayabilirsiniz. Arada çok fark olmasa da tok durması açısından belki fark yaratabilir. Dolama işini tam anlamıyla yaptıktan sonra, yavaş bir şekilde çekiyorsunuz ve oldukça sıkı bir düğüm atmış oluyorsunuz. İlk düğümünüzü atma işleminden sonra iğnenizi kıvrım kısmının biraz daha ilerisinden yeniden batırıyorsunuz.

Zürafa Nasıl Yapılır? - İğne Oyası

Bu şekilde devam ettiğinizde,  attığınız ilk düğüm iğnenizin ucuna gelecektir. İpin dip kısmında tutmalı ve iğnenin alt tarafından geçirmelisiniz. 2 kere doladıktan sonra bu evreyi de atlatmış olacaksınız. Böylece ilk zürafanız tülbent ya da mendil üzerinde kendini gösterecektir. Sırayla yapmaya devam edecek birden fazla zürafa elde edebileceksiniz. Tülbent, havlu ya da mendil kenarlarının tümünü zürafa ile geçmeniz gerekir. Çünkü iğne oyalarının temelinde zürafa yatmaktadır ve motiflerinizi zürafalar üzerine yerleştirdiğinizde çok daha tok bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bu işlemleri ilerleyerek devam ettirdiğinizde tüm kenarlar zürafayla geçilmiş olacaktır. Zürafa nasıl yapılır daha iyi kavramak için aşağıdaki videolu anlatımı izlemenizi tavsiye ederiz.

İĞNE OYASI ZÜRAFA NASIL YAPILIR?

Muhteşem iğne oyası örnekleri yapmak için kullanabileceğiniz teknikleri aşağıdaki bağlantıya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İğne Oyası Teknikleri

Leave a Reply

Bumerang - Yazarkafe